niedziela, 15 lipca 2018

Dwa Oblicza - Agnieszka Bednarska

Tytuł: Dwa oblicza
Autor: Agnieszka Bednarska
Wydawnictwo: Zaklęty papier
Ilość stron: 304
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-948110-3-7Sonia poznała Wiktora na pierwszym roku studiów na AWF-e. Zakochali się w sobie i żyli jak w bajce. Niestety, gdy ukochanego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a następnie skazano na 8 lat więzienia, Sonia dowiedziała się, że jest w ciąży.
Ze złamanym sercem i rosnącym brzuchem wróciła do rodziców. Ojczym najpierw ją spoliczkował, potem ubliżał i groził, ale przedsiębiorcza matka szybko przekształciła jego złość w rządzę wzbogacenia się. Tylko sobie znanymi ścieżkami dotarła do ludzi, którzy za zdrowe, śliczne maleństwo skłonni byli zapłacić wielkie pieniądze. Jedynym pomysłem na który wpadła dziewczyna to ucieczka. Tak trafia na sympatyczną starsza kobietę o imieniu Malwina. Kobieta proponuje jej pomoc i dach nad głową. Dziewczyna, nie mając się gdzie podziać, zgadza się na propozycję obcej kobiety. Bo czy starsza osoba może być dla niej kimś groźnym, gorszym od rodziców, którzy chcieli jej zabrać ostatnią nadzieje na dobre życie? Od tej pory dziewczyna zamieszkuje w opuszczonym szpitalu nazywanym "Dwa oblicza", gdzie Malwina wraz z niemą od lat przyjaciółką Inką mieszkają od lat.

Jakie tajemnice skrywa ten dom i jego mieszkańcy ?
Kim tak naprawdę okaże się miła staruszka?


Dwa oblicza to książka która zmrozi Wam krew w żyłach i na długo pozostanie w waszej pamięci. Jeśli lubicie tajemnice z przeszłości oraz nierozwiązane zagadki to książka jest zdecydowanie dla was. Brutalne morderstwo sprzed  lat, tajemnice, zapach szpitala, długie puste korytarze, dziwne odgłosy i ciągłe wrażenie, że ktoś cię obserwuje sprawiają, że ciarki chodzą po skórze. 


Autorka buduje napięcie już od samego początku, pokazując główną bohaterkę, młodziutką dziewczynę, uciekającą z domu z brzuchem, aby rodzice nie sprzedali jej nienarodzonego dziecka.

Sonia okazuje się bardzo ciekawą i mądrą dziewczyną, która za wszelką cenę szuka prawdy o tym jaka naprawdę jest Malwina i co się stało w przeszłości Malwiny, która nie jest czysta jak łza. Natomiast Malwina mimo swojego wieku ma cały czas wszystko pod kontrolą, obsesyjnie pragnie przywiązać do siebie Sonię na zawsze- jest gotowa kogoś zabić, otruć, podać tabletki nasenne, a koniec końców nawet zabrać nowonarodzone dziecko. Kto pomoże Soni, skoro dziewczyna nie może już ufać swojej nowej opiekunce?

Za Malwiną ciągnie się straszna historia, która ciągle i ciągle zatacza koło. Nasuwa się pytanie do czego zdolny jest rodzic, który widzi, że droga, jaką obrało dziecko, nieuchronnie poprowadzi je w przepaść? Jedyną możliwością zaś, aby pokrzyżować złe plany jest usuniecie na zawsze osoby, przez którą własne dziecko nie osiągnie tego czego powinno. 


Kiedy pod koniec życia Malwina już myślała ze nigdy nie odkupi swoich błędów, na jej drodze pojawiła się młoda dziewczyna Sonia, która była w potrzebie, zagubiona na życiowym zakręcie. Dobroć Malwiny nie wynikała z chęci pomocy, ale z obsesji zawładnięcia życiem innego człowieka, z niezaspokojonej potrzeby zemsty za rozczarowania, jakich doznała. a także z chorej wiary w to, że uda się jej wcielić w skórę innej osoby i współistnieć z nią we wszystkim co robi i przeżywa. Każda kolejna "córka" miała być pozbawiona błędów i słabości poprzedniej. Dojście do tej prawdy zajęło Sonii chwilę za długo, uwikłana w mroczność i władzę Malwiny. Będzie musiała stracić wszystko co dla niej najważniejsze, aby wstać i walczyć o siebie, dziecko i prawdę. 


Tytułowe "Dwa oblicza" to nie tylko nazwa szpitala na wzgórzu,  ale również dwa oblicza ludzi, którzy pod wpływem emocji tracą kontrolę nad swoim umysłem i zamieniają się w potwora bez skrupułów i jakichkolwiek zahamowań. 

Autorka zaprezentowała nam w swoim utworze cała paletę ludzkich emocji od cierpienia, poprzez strach, niepewność, dezorientację, aż po nienawiść. Ukazuje niespełnione marzenia, miłość za wszelką cenę, tęsknotę oraz utratę bliskich osób.

Ciężko przypisać książkę do jednego gatunku. Można być jednak dumnym z tego, iż mamy coraz więcej Polskich pisarzy, którzy dorównują zagranicznym najpopularniejszym autorom na świecie.


Moja ocena 10/10


MONIKA


O autorce:
Agnieszka Bednarska pochodzi ze Stargardu, mieszka w Wielkiej Brytanii. Z wykształcenia jest pedagogiem, absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej zodiakalnym Bykiem - uparta i silna. Patrzenie wstecz nie leży w jej naturze. Rozjuszona, bywa niebezpieczna. Jest uzależniona od audiobooków. Nie lubi mówić o sobie. Dotychczas ukazały się również książki: Emigracja uczuć, Wszystko przed nami oraz Płaczący chłopiec.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz