piątek, 20 lipca 2018

POZYTYWKA - Agnieszka Lis

Tytuł: Pozytywka
Autor: Agnieszka Lis
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 264
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-7976-367-2Gdy cichną weselne dzwony, nadchodzi proza życia...

Monika nie wierzy własnemu szczęściu. Wystawny ślub, którego zazdrości jej cała wieś, bogaty i przystojny mąż oraz wspaniałe życie w okazałej willi teściów na warszawskim Żoliborzu. Wielkie miasto otwiera przed dziewczyną nowe możliwości, ale również kryje wiele pokus. Coraz częściej ulega im Robert, który nawet w oczach żony przestaje być księciem z bajki. Młodych łączy jednak marzenie o dziecku.
Gdy więc w wigilijny wieczór Monika ujawnia rodzinie wynik testu ciążowego, nic jeszcze nie zapowiada tragedii...


Monikę poznajemy w dniu swojego ślubu. Była przekonana że jest wybranką losu, żadna dziewczyna z okolicy nie miała takiego ślubu, ani takiego narzeczonego. Pełna strachu, lęku i nawet głodna uśmiechała się z przekonaniem, że to najpiękniejszy dzień w jej życiu. Czując rękę swego przyszłego męża a wraz z nią pewność, że teraz będzie dobrze, zaczyna prawdziwe życie i teraz będzie szczęśliwa. Wraz z Robertem zamieszkała w pałacu  u teściów.
Mąż pracował, awansował, zarabiał bardzo dużo pieniędzy, ale Monika nawet nie potrafiła ich wydawać. Teściowa Moniki postanowiła zawalczyć o synową wiedząc jakie sama ma życie. Mimo bogactw, domu, kosmetyków ciągle czuła się nikim, gdyż nikt nie liczył się z jej zdaniem, była tylko żoną i matką. Nie chciała, aby Monika popełniła jej błędy. Młoda dziewczyna dzięki swojej teściowej poznała słowo "determinacja". Poszła na studia i do pracy. 
Robert zaś oprócz bycia jej mężem nic więcej do ich związku nie wprowadzał. Lubił się zabawić, ale z innymi. Wiadomość o ciąży na nowo zbliżyła małżonków lecz szczęście nie trwało długo. Na kontrolnej wizycie okazało się że dziecko ma  zespół Edwardsa-ten zespół to wada genetyczna. Po porodzie dziecko żyło tylko dobę. Cała rodzina próbowała pozbierać Monikę w całość lecz jej serce umarło z odejściem jej dziecka - Adasia. Nawet Robert zauważył, że ma wspaniałą żonę, ale było już za poźno. Mimo starań i prób nie udało się pozbierać już tego małżeństwa.


Książka pokazuje przemianę prostej kobiety ze wsi w lwicę biznesu. Po śmierci dziecka, kiedy Monika wzięła się w garść postanowiła stanąć na własnych nogach i decydować o sobie. Szybki rozwód i praca, awans, praca. Była tak zajęta,  że zapomniała o swojej nienawiści. Praca sprawiała jej radość i satysfakcję. Monika czerpała garściami z firmowej codzienności. Wielu klientów chciało rozmawiać tylko z nią. Była szybka, sprawna, rzetelna. Była najmłodsza stażem w firmie a została awansowana. Miała najlepsze wyniki - odebrała ludziom szansę na zdrową rywalizację, pokonując wszystkich w przedbiegach. Mimo to i tak nie była szczęśliwa, mogła mieć wszystko oprócz Adasia. 
Autorka pokazuje jak ogromny wpływ na życie ludzi mają poszczególne zdarzenia, jak bardzo potrafią zmienić człowieka i ukształtować, jak głęboko można cierpieć i czuć nienawiść. 

Pozytywka to słodko-gorzka opowieść . Temat poruszony w książce jest iezwykle ważny. To bardzo  przejmująca opowieść o samotności wśród ludzi, stracie dziecka, bólu, dojrzewaniu, dokonywaniu życiowych wyborów oraz ich konsekwencji i marzeniach. Życie to nie bajka, często ma ono słodko-gorzki smak i dopiero jak dosięgnie nas samych jakaś tragedia albo staniemy do walki, albo się poddamy. Książka daje bardzo dużo do myślenia, na pewno po przeczytaniu pomoże niektórym podjąć pewne decyzje, od których może zależeć przyszłość. 

Podsumowując, uważam że warto sięgnąć po tę książkę. Uzmysławia nam ona jak może zmienić się człowiek i osobowość pod wpływem okoliczności życiowych, oraz że w wielu rodzinach wystarczy czasami rozmawiać ze sobą bo to podstawa w każdym związku.Moja ocena 10/10


MONIKAO autorce:
Agnieszka Lis pisarka, felietonistka. Z wykształcenia pianistka i dziennikarka. Jest autorką cyklu bajek dla dzieci "Przygody Pana Parasola". Mieszka pod Warszawą, gdzie próbuje odnaleźć równowagę i harmonię w pędzie życia w czym znacząco pomaga jej pisanie, nie tylko książek. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich. Najnowsza jej powieść to "Huśtawka"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz