sobota, 6 lipca 2019

Zbyt blisko- Natalie Daniels (77/2019)


Tytuł: Zbyt blisko
Autor: Natalie Daniels
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania:2019
Ilość stron: 261
ISBN: 978-83-8169-098-0


Connie i Ness poznały się w parku, w którym bawiły się ich dzieci. Po krótkiej rozmowie okazało się, że są sąsiadkami. Ich znajomość bardzo szybko przerodziła się w przyjaźń. trafi Connie uważała, że na taką przyjaciółkę jak Ness czekala całe swoje zycie, ich przyjaźń z dnia na dzień błyskawicznie rosła.
Gdyby jednak Connie zaufała niewyjaśnionej lecz dość silnej początkowej awersji do nowo poznanej kobiety to moze jej życie potoczyło by się zupełnie inaczej? Do jakiej tragedii doszło? Dlaczego Connie trafi do szpitala psychiatrycznego? 

To miała być najlepsza i najpiękniejsza przyjaźn trwająca wieki. Często jednak zbyt pochopnie obdarzamy sympatią dopiero co poznaną osobę. Powierzamy jej swoje tajemnice, wierzymy w czyjąś lojalność i liczymy na wsparcie. Dokladnie tak samo postąpiła Connie kiedy wpuściła sąsiadkę do swojego życia. Kiedy rozpada się małżeństwo Ness, przyjaciółka wspiera ją i poświęca swój czas, aby pomóc kobiecie w ciężkich chwilach. Ness jednak wykorzystała słabe strony Conne, zmanipulowała wydarzenia na własny użytek. Kiedy okazuje się że błędnie kogoś oceniliśmy bywa za późno. Tak jak od miłości dzieli czasami tylko krok do nienawiści, tak od przyjaźni blisko jest do wrogości.

Z książki dowiemy się rownież co to jest amnezja dysocjacyjna, na którą zapadła Connie. Poruszony temat jest bardzo ciekawy, nie każdy zdaje sobie sprawę co to jest za zaburzenie, a ja jako czytelnik cenię książki, podczas czytania których oprócz zwykłej rozrywki zdobywam nowe informacje. Autorka przedstawia jeszcze ciekawą relację pomiędzy nią jako pacjentką a jej lekarką, która wykracza poza niektóre normy. Pamięć Connie musi jednak wrócić, by przypomniała sobie co strasznego zrobiła, dlaczego jest w szpitalu zamkniętym. Czytelnik śledzi wszystko i odkrywa elementy ukłądanki razem z bohaterką.

Zbyt blisko to thriller psychologiczny. Choć nie będzieciesię bapodczas czytania to jednak niepokój i dreszcze będą wam towarzyszyć cały czas. Powieść można uznać za wartościową pod względem ukazania relacji w związku oraz przyjaźni, które stają się trudne i nieprzewidywalne. Delikatne ostrzeżenie dla czytelnika, aby mieć się na baczności podzas poznawania nowych osób i dopuszczania ich do siebie zbyt blisko. Nie każdy jest ty za kogo się podaje.

Jest to książka rónież o poczuciu winy które na dobre zadomowiło się w ciałach bohaterek, stracie, nienawiści, miłości, chorobie Alzheimera, wyrzutach sumienia oraz ogromnej potrzebie przebaczenia najpierw sobie, a później innym. 

Intrygująca i ciekawa powieść po którą warto sięgnąć z wielowątkową acz nieskomplikowaną fabułą, częstymi zmianami akcji, miejsca i punktem widzenia bohaterów potrafi przyciągnąć czytelnika. Odpowiada na pytanie jak cienka jest granica pomiędzy przyjaźnią a obsesją, więc jeśli chcecie się tego dowiedzieć to jest to lektura obiwiązkowa.Za możliwość przeczytania książki dziękujemy wydawnictwu Prószyński i S-ka

Moja ocena 8/10
Monika

2 komentarze:

  1. Bardzo chciałabym przeczytać książkę. Po takiej recenzji jestem niemożebnie zachęcona.

    OdpowiedzUsuń