poniedziałek, 21 stycznia 2019

BIRTHDAY GIRL - Penelope Douglas (8/2019)


Tytuł: BIRTHDAY GIRL
Autor: Penelope Douglas
Wydawnictwo: NieZwykłe
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 464
ISBN: 978-83-7889-834-4

Co to była za książka! Po nocnej zmianie w pracy, którą skończyłam o 3 rano i wiedząc, że muszę wstać o 7.30, czułam wewnętrzny przymus, żeby jeszcze poczytać i tak mi się zeszło do 4.00.

Taka recenzja powinna wam wystarczyć i już zachęcić do sięgnięcia po BIRTHDAY GIRL, ale ja was tak nie zostawię i powiem znacznie więcej.

Młoda, niespełna dwudziestoletnia dziewczyna oraz dwa razy starszy mężczyzna. Historia mogłaby być typowa i banalna ale nie jest. Jordan mimo młodego wieku ma już na swoim koncie bagaż doświadczeń - odejście matki, zaniedbania przez ojca i macochę, docinki innych, bieda, problemy finansowe, próba zycia na własny rachunek, praca za barem. Pike'a również życie nie oszczedzało. Dowiedział się, że będzie ojcem w bardzo młodym wieku, studia i całe życie poświęcił dla syna, ale jego matka starała się ich tylko skłócić i żerować na alimentach. To dlatego tamten nastoletni związek rozpadł się już po dwóch latach. Teraz męzczyzna ostrożnie podchodzi do związków z kobietami.

Przypadkowe spotkanie pomiędzy tymi dwojga wzbudza w nich skrajne, głęboko skrywane emocje, coś zaczyna się dziać...lecz okazjuje się, że Jordan ma chłopaka, a ojcem jego jest nikt inny tylko Pike. Czy może być coś gorszego? A owszem. Z powodu problemów finansowych młodzi musząwyprowadzić się z mieszkania. Przeprowadzają się do Pike. Od teraz cała trójka mieszka ze sobą pod jednym dachem, iskry latają w powietrzu, emocje wypływają na powierzchnię. 

Jordan wstrzymuje oddech za każdym razem gdy tylko wyczuwa mężczyznę w pobliżu. Jemu szybciej bije serce na myśl, że zastanie ją po powrocie z pracy do domu. Rodzące się między nimi porządanie nie ma prawa istnieć, ale czy można je zatrzymać? Jordan od dawna przy nikim nie czuła się tak bezpieczna i szczęśliwa jak przy tym przystojnym, silnym mężczyźnie. On zaś od bardzo dawno ponownie się uśmiecha, robi rzeczy o jakie się do tej pory nie podejrzewał, gdy tylko zamknie oczy od razu widzi uśmiechniętą, delikatną Jordan pod powiekami. 

A może to tylko ojcowskie uczucia przez niego przemawiają? Może to zwyczajny ludzki odruch, chęć pomocy zagubionej dziewczynie? 

A z jej strony może to po prostu wdzięczność za okazaną pomocną dłoń? Po tylu latach życia w poczuciu odrzucenia, po przejściach z byłymi chłopakami zaznanie choć chwili spokoju i możliwość stanięcia na nogi sprawia, że Jordan jest po prostu wdzięczna?

Ta historia była tak cudowna, miała taki magnetyzm gdy ją czytałam. Napięcie powstające pomiędzy głównymi bohaterami, ich wzajemne podchody, pełne pragnień myśli całkowicie mną zawładnęły. Nie myślałam o niczym innym tylko o tym jak skończy się ta historia. Jest to książka z typu tych, które czyta się z zapartym tchem i chce jak najszybciej przeczytać, aby poznać zakończenie a jednocześnie nie ma się ochoty skończyć jej nigdy, bo wiadomo, że będzie się odczuwać żal.

Czy relacja, związek pomiędzy starszym mężczyzną a młoda dziewczyną ma szansę istnieć? Czy zawsze szczęście pomiędzy dwojgiem ludzi musi walczyć ze standardowym "Co ludzie powiedzą?". Dlaczego myślimy, że takie związki oparte są tylko na pragnieniu pieniędzy lub młodego ciała kobiety? Jak bolesne muszą być to stereotypy dla kogoś kto naprawdę się kocha. 

W powieści mamy dodatkowy problem, ponieważ Jordan spotyka się z synem Pike'a. Dodaje to powieści smaczku, czytelnik ma prawdziwą zagwozdkę, gdyż wiadomo, że suma sumarum ktoś zostanie zraniony. A może nie? 

Podczas czytania znajdziemy w powieści również pikantne sceny erotyczne podgrzewające atmosferę i jeszcze bardziej wciągające czytelnika w ten wykreowany przez autorkę świat. Z racji tego, że powieść pisana jest w narracji pierwszoosobowej i to z dwóch punktów widzenia - Pike'a i Jordan, tym bardziej rozumiemy całą tą skomplikowaną relację, ich emocje, pobudki, wszystkie najgłęniej skrywane myśli, marzenia czy obawy. Oprócz tego główni bohaterowie dają się tak ogromnie pulubić przez wzgląd na ich charakter, zachowanie, motywacje podejmowanych zachowań... Ja jestem oczarowana Pike'm - przekonajcie się dlaczego!

Emocje wciąż we mnie szaleją po skończeniu tego przyjemnego książkowego grubaska. I nie jest to tylko ksiażka do przeczytania i odłożenia. Do tej pory (a minęło już parę dni) myślę, analizuję całą sytuację, wydarzenia, relacje między bohaterami. Czasem nawet pytam sama siebie "Co ja bym zrobiła", lub "Jak ja bym ich oceniła?".

Powieść trzyma w napięciu jak najlepszy thriller, a przecież darmo w niej szukać morderców, pościgów czy krwi... Z jednej strony historia słodka jak w najlepszej powieści obyczajowej, z drugiej gorzka i smutna jak podczas czytania dramatów. Obiecuję, że gdy już zaczniesz czytać BIRTHDAY GIRL nie wypuści cię ona ze swoich rąk aż do ostatniego słowa.

Najlepsza moja książka przeczytana w 2019, dodatkowo tytuł bardzo adekwatny do okolicznośći gdyż sama miałam niedawno urodziny:D

Tak strasznie mocno wam ją polecam!

Moja ocena: 11/10   ( 10/10 to za mało)

DOROTAZa możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu NieZwykłe


sobota, 19 stycznia 2019

Krople deszczu - Kathryn Andrews (7/2019)Tytuł: Krople deszczu
Autor: Kathryn Andrews
Wydawnictwo: NieZwykłe
Rok wydania: 2018 / Premiera: 2.01.2019
Ilość stron: 330
ISBN: 978-83-7889-833-7

Historia Ali Rain oraz Drew Hale. O samotności, odrzuceniu, bólu, sekretach, intrygach, przyjaźni, miłości...

Ali w młodym wieku straciła najważniejszą osobę w swoim życiu, matkę. Gdy kobieta umiera na raka, ojciec dziewczyny w kilka dni zaczyna wszystko od nowa - kupuje nowy dom, przenoszą się do innego miasta, właściwie na wyspę, na Florydę. Niestety dziewczyna większośc czasu spędza sama ponieważ ojciec pomieszkuje w bloku koło pracy a nie z jedynaczką w domu. Ali ogromnie samotna, bez przyjaciół, rodziny jedyną radość odnajduje w tańcu, który kocha, i na którym opiera swoją przyszłość. 

Drew to najpopularniejszy, najprzystojniejszy chłopak w szkole. Pochodzi z dobrego domu, z bogatej rodziny, zawodowo pływa i osiąga rewelacyjne wyniki w nauce. Wzbudza zainteresowanie i podziw wszystkich dziewczyn w szkole, przyjaźni się z popularnymi chłopakami. Wydawać by się mogło, że ma przed sobą świetlaną przyszłość, oytwartą drogę do najlepszych uniwersytetów, może być chłopakiem pięknej i wpływowej Cassisy. Dlaczego więc odlicza dni kiedy tylko będzie mógł uciec z miasta, w którym żyje? Czemu jest tak zamknięty w sobie, czemu nie okazuje żadnych emocji, większego zainteresowania niczym. Czemu nie jest tak rozbawiony, roześmiany i głośny jak jego brat Beau, tylko woli z boku przygladać się wszystkiemu? Co ukrywa Drew? Czego się boi?

On i Ali spotykają się przypadkiem na plaży. Nie mogą o sobie zapomnieć, później okazuje się, że chodzą do tej samej klasy. Ali jednak jest przekonana, że gdzie jej, szarej myszce, nowej dziewczynie w szkole do takiego chłopaka. On zaś sam sobie powtarza sobie, że nie może pozwolić sobie na dziewczynę, nie może jej skrzywdzić.

Jednak coś silniejszego od nich przyciąga ich do siebie jak magnes...

Krople deszczu mogą być potraktowane jako powieść dla młodzieży. Przenosimy się na Florydę, chłoniemy klimat typowych amerykańskich szkół: popularni chłopcy, wredne dziewczyny chodzące tylko w szpilkach i miniówkach i niszczące wszystkich, którzy staną im na drodze. Wielkie imprezy przy basenach, plaża, słonce, surfing. Ali występuje w roli kozła ofiarnego w szkole, jest nowa, piękna ale zamiast szpilek ma trampki, zamiast się malować woli doskonalić swój taniec.

Szukając jednak głębiej dostajemy historię o dwójce mocno poranionych, zagubionych ludzi, samotnych mimo wielu osób wokoło. Historię o sile rodzącego się uczucia mającego wielką moc. Co jedno może dostać od drugiego? Co w zamian za to dla siebie weźmie? Czy to tak wiele gdy chce się kochać jak i być kochanym?

Głebia tej historii mnie poraziła. Samotności jaką można przeżywać, jaką przeżywała Ali nie jestem w stanie nawet sobie wyobrazić. Jak wiele odrzucenia można znieść w swoim życiu? Czy miłość rodząca się w tak mlodym wieku ma szansę przetrwania, a przede wszystkim czy ma szansę uratowania nas? Czy każdemu pisane jest szczęśliwe zakończenie?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w Kroplach deszczu, ja jedynie dodam, że zdecydowanie nie jest to tylko powieść dla młodzieży. Spodoba się również dojrzalszym czytelnikom, pozwoli na świeże spojrzenie na młodzież właśnie. Starszy czytelnik może stwierdzi, że ta grupa nie jest taka zła, a przyjnajmniej nie wszyscy?:)

Narracja powieści prowadzona jest zarówno z perspektywy Ali jak i Drew, co pozwala nam na zagłębienie się w historię z podwójnego punktu widzenia. Poznajemy spojrzenie na sytuację oczami dziewczyny i chłopaka. Ale nie myślcie sobie, że cały czas jest tak tragicznie i że jest tylko o tej samotności, bólu po stracie mamy, zaniedbywaniu przez ojca. Mimo wszystko są to 17, 18-latkowie:) Są imprezy, , żarty, zabawne dialogi, intrygi, a nawet sceny seksu choć tutaj będzie romantycznie aniżeli ostro czy wyuzdanie. Mnie się podobała taka odsłona. No i jeszcze ta tajemnica Drew i jego braci. Nagłe zwroty akcji i napięcie, a czasem aż złość mną targała podczas czytania. Emocji nie brakuje uwierzcie na słowo.

Warto - ot i całe podsumowanie!

Moja ocena 9/10

DOROTA


Za możliwość przeczytania powieści dziekuję wydawnictwu NieZwykłeśroda, 16 stycznia 2019

Anioły do wynajęcia-Malwina Ferenz (6/2019)

Romeczek to pisarz i poeta, dysponujący nie małym talentem, jednak cały czas pozostającym twórcą prawie nie znanym. W oczekiwaniu na ogromną sławę pisał jako freelancer copywriter. Pisał o kremach do opalania i o kosiarkach spalinowych. Z Eleną to była miłość od pierwszego spotkania. Doskonale się uzupełniali i kiedy on błądził z głową w chmurach, ona stała mocno nogami na ziemi. Lecz szybko się zorientowała, że nie samą miłością człowiek żyje i muszą z czegoś opłacać rachunki. 

Na głodzie. Moja historia walki z nałogiem. - Nic Sheff - recenzja PREMIEROWA (5/2019)

Tytuł: Na głodzie
Autor: Nic Sheff
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 384
ISBN: 978-83-66005-21-1Narkomania to problem społeczny. Mit, że narkomania dotyczy jedynie ludzi bezdomnych, mieszkających na dworcach, którym życie się nie ułożyło to jedna wielka bzdura. Narkomania może dotknąć każdego z naszej rodziny czy przyjaciół. Jest to poważna choroba, z której ciężko wyjść. Po przeczytaniu książki "Na głodzie" podchodzę do tego problemu zupełnie inaczej. Dawniej nie chciałąm o tym rozmawiać,  narkomania wręcz brzydziła, odrzucała mnie. Teraz rozumiem...

Na głodzie to pamiętnik, autobiografia młodego chłopaka, który w pierwszoosobowej narracji bez upiększania opisuje swoją drogę z narkotykami. Świadectwo Nica to niesamowicie przejmujący, surowy zapis walki z nałogiem.

Mój piękny syn - David Sheff - Recenzja PREMIEROWA (4/2019)Tytuł: Mój piękny syn
Autor: David Sheff
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 448
ISBN:978-83-6600-517-4


Nakładem wydawnictwa Poradnia K 16 stycznia 2019 roku ukażą się dwie powieści, właściwie pamiętniki/ autobiografie przedstawiające prawdziwą historię uzależnienia od metamfetaminy oraz walki z tym nałogiem. Możemy przeczytać o tym z perspektywy ojca, a także zobaczymy historię opowiedzianą przez uzależnionego syna.

Co więcej, 4 stycznia do kin trafił również film na podstawie tych książek.

Mój piękny syn to szczera do bólu, prawdziwa historia ojca walczącego o swojego syna, który uzależnił się od najgorszego z możliwych narkotyków jakim jest metamfetamina. Narracja jest prowadzona pierwszoosobowo, David, autor i ojciec opowiada całą hostorię ze swojej perspektywy.

środa, 9 stycznia 2019

Kiedy ciebie nie ma - Lisa Jewell (3/2019)

Tytuł: Kiedy ciebie nie ma
Autor: Lisa Jewell
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 300
ISBN: 978-83-8117-653-8

Cudowna, dobra, promienna, piękna, życzliwa dziewczyna. Piętnastoletnia Ellie Mack - świetna uczennica, wspaniała córka i siostra, zawsze uśmiechnięta, zadowolona z życia, snująca plany na przyszłość ze swoim chłopakiem. Pewnego dnia wychodzi do biblioteki się pouczyć i już nie wraca... Śledztwo zamiera w martwym punkcie, a sledczy włąściwie sugerują po kilku dniach, że nastolatka po prostu uciekła z domu. Tylko jej matka nie wierzy w tą wersję wydarzeń.

niedziela, 6 stycznia 2019

Listy (nie) miłosne - Natalia Sońska (2/2019)Tytuł: Listy (nie)miłosne
Autor: Natalia Sońska
Wydawnictwo: Czwarta strona
Rok wydania: 2018
Ilość stron:
ISBN:

Książka Natalii Sońskiej czekała na mojej półce na mnie od premiery. Przyznaję bez bicia, że czytałam inne jej kosztem, ale w końcu doczekała się i przełon nowego i starego roku to był chyba dla niej idealny czas. Z końcem roku z czymś się żegnamy, z czegoś rozliczamy, z początkiem nowego oczekujemy zmian na lepsze, czekamy na poprawę.