środa, 10 października 2018

Płatki wspomnień- Augusta Docher


Tytuł: Płatki wspomnień
Autor: Augusta Docher
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 558
ISBN: 978-83-8083-995-3

Liu zostaje wyrzucona z domu swojej partnerki Niny, z którą dotychczasowo mieszkała. Powrót do domu rodzinnego nie wchodzi w grę, gdyż jedynie co tam może znaleźć to brud, smród i rodzice, których i tak w ogóle nie obchodzi. Postanawia spróbować związać się z mężczyzną. Ashton, fotograf, któremu daje szansę okazuje się nadpobudliwy i agresywny. Musi ratować się kolejną ucieczką, po której trafia do Roberta, który podarował jej szansę na normalne życie. Choć przestała wierzyć w ludzką dobroć i bezinteresowność to w jego obecności czuje się bezpiecznie. Lecz czy jakiekolwiek uczucie będzie w stanie przetrwać między nimi? Przepaść jaka ich dzieli jest ogromna. Czy uczucie może być silniejsze od podziałów, statusu społecznego i różnic kulturowych? Czy jest szansa, aby zapomnieć o przeszłości i pozbyć się demonów wspomnień?Cóż to jest za książka, chwyta za gardło i zachodzi pod skórę, niesamowicie targa emocjami. "Płatki wspomnień" to istny rollercoaster i choć powieść zaczyna się dość spokojnie to potem ekscytuje i wstrząsa czytelnikiem. To pierwsze moje spotkanie z twórczością autorki i już zapowiadam, że nie ostatnie. 

Poznajemy Liu, dziewczynę bardzo zagubioną w swoim życiu, która, aby znaleźć szczęście, musi przeżyć piekło. W domu rodzinnym nie szanowano życia ani zdrowia. Ojciec i brat przepracowywali się w fabryce, a matka nigdy nie dbała o rodzinę. Po tragicznym wypadku i śmierci brata, dziewczyna została sama gdyż na rodziców nie mogła liczyć. Kiedy poznaje Ninę ma możliwość uciec od cierpienia i walki o przetrwanie dlatego od razu zgadza się z nią zamieszkać. Nauczona przez nią pokory i uległości postanawia spróbować jak jest z mężczyzną. Lecz człowiek, który był dla niej dobry i miły zamienia się w agresywnego potwora. 
Zmuszał ją do zdjęć bardzo perwersyjnych, które potem sprzedawał za duże pieniądze. Tak Liu poznaje Roberta Plummera, który jest właścicielem firmy reklamowej. Po kolejnej ucieczce to u niego znajduje przystań i bezpieczne miejsce. To przy nim znieczula swoje rany, zasklepia je w swoim sercu. 
Uczucie jakie wybucha między nimi jest piękne i czyste. Niestety to nie koniec kłopotów Liu. Dopiero teraz czeka ją piekło. Zostaje ofiarą bezlitosnego oprawcy.

Autorka ukazała w swojej powiesći całą gamę gatunków literackich: romans, erotyk, kryminał, sensacja, thriller psychologiczny i wątki obyczajowe. 
To niezwykła opowieść, która poruszy każdego bez wyjątku. To powieść mocno kontrowersyjna, mroczna, tajemnicza z dodatkiem grozy a zarazem zmysłowa, erotyczna, namiętna i dająca nadzieję oraz dużo do przemyślenia. 
Poruszone tematy w książce są bardzo ciekawe i zdecydowanie kontrowersyjne. Niziny społeczne i różnice kulturowe są dość mocnym tematem. Erotyzm, fetysze, uległa i pan, również przedstawione w książce, niektórych mogą zniesmaczyć lecz jak dla mnie były opisane w bardzo dobry i czasami dosłowny sposób. Muszę wspomnieć też o śmiesznych wstawkach, przez które często wybuchałam gromkim śmiechem. 

Powieść  toczy się dwutorowo opowiadana z perspektywy Liu oraz Roberta. Wspomnienia w tle jeszcze dodają autentyczności opowiadaniu i bohaterom. 
Autorka zadbała o każdy detal. Każdy rozdział zaczyna się od motta. Na pewno skłania nas do przemyślenia swojego dotychczasowego życia i zwraca uwagę na to, że to gdzie się urodziliśmy czy w jakiej kulturze wychowywaliśmy nie daje nam pozwolenia do bycia lepszym lub gorszym. Na pewno książka uczy niesamowitej pokory, pomimo cierpienia jakie przeszła głowna bohaterka nigdy nie narzeka. Nawet gdy była w najgorszej sytuacji i walczyła o życie myślała o innych, nie o sobie. A my często narzekamy na błahe problemy.

Polecam serdecznie szczególnie osobom dorosłym. Książka wzbudza bardzo dużo złych jak i dobrych emocji. Zaskakująca do samego końca, przeczytana w jedną noc bo jak już po nią sięgniesz nie sposób się oderwać. Pierwszy raz spotkałam się z książką, która tak mocno mną wstrząsnęła. Miłość, poświęcenie, ból, tęsknota, śmierć, bycie "gorszym", demony wspomnień to tylko ułamek tego co zawiera cała powieść. Zdecydowanie należą się ogromne brawa dla autorki za tak autentyczną i porywającą książkę. 


Moja ocena 11/10


MONIKA


O autorce:
Augusta Docher mama, żona, córka i siostra. Plastyczka, księgowa, manicurzystka i pisarka. Ogrodnik, kura domowa i bizneswoman. Polka, Ślązaczka. Tradycjonalistka modyfikowana. Ale przede wszystkim kobieta z krwi i kości.


Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

2 komentarze:

 1. Czytało mi się fajnie, ale po wcześniejszych opisach spodziewałam się większego wrażenia. Widać jestem już uodporniona;)
  https://slonecznastronazycia.blog/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No każdy ma prawo inaczej odbierać książkę, na swój sposób ją przeżywać. Najważniejsze, że się jednak podobała:)

   Usuń