poniedziałek, 11 marca 2019

Wszystkie pory uczuć JESIEŃ - Magdalena Majcher (30/2019)Tytuł: Wszystkie pory uczuć jesień
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: PASCAL
Ilość stron: 384
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-8103-042-7

Życie Hani to z pozoru bajka. Była jedną z tych, którym się udało. Niepewna siebie dziewczyna z domu dziecka wyszła za mąż za zamożnego i atrakcyjnego wdowca. Założyła rodzinę, prowadziła normalne życie. Dostaje to, czego nigdy nie miała, a o czym marzyła - dom i rodzinę. Piękny ślub miał być obietnicą pomyślnego życia. Lecz dwadzieścia lat później Hania nie czuje się jednak szczęśliwa. Zmarła pierwsza żona mężczyzny tkwiła w zawieszeniu pomiędzy światami, umarłymi i żywymi, gdyż mąż Hani nigdy nie pozwolił jej tak naprawdę odejść od siebie na dobre. 
Lata mijały, a Hania nawet nie walczyła z przypiętą sobie łatką tej gorszej, drugiej żony. 
Co musi się wydarzyć, aby mężczyzna pozwolił duchowi zmarłej po prostu odejść? 

Autorka w swojej powieści porusza bardzo ważne życiowe tematy takie jak dom dziecka, który kojarzy się ludziom z "sierotami".
Większość dzieci trafia do domu dziecka przez zaniedbanie rodziców, w około dziewiedziesięciu procentach w grę wchodzi alkohol i niewłaściwa opieka. Bieda, niechciana ciąża. Jest to temat bardzo kontrowersyjny i nadal temat tabu.

Główna bohaterka Hania została porzucona przez swoją biologiczną matkę, która niestety nie zrzekła się do niej praw rodzicielskich. Przez to dziewczyna spędziła całe dzieciństwo w domu dziecka, gdyż adopcja była nie możliwa tak samo jak i ustalenie miejsca zamieszkania biologicznej matki. Na szczęście trafiła na wspaniałych opiekunów, z którymi do tej pory ma fantastyczny kontakt i często wraca w odwiedziny do domu dziecka. Zaprzyjaźniła się z Asią i Moniką ( w kolejnych częściach ,,Wszystkie pory uczuć,, można przeczytać losy tych osób).
Kolejny temat poruszony w książce to wyrażanie swojej nienawiści i niepochlebnych opinii - potocznie mówiąc "hejt". Jest on naprawdę poważnym problemem we współczesnej szkole i życiu. Coraz częściej słyszy się o przypadkach samobójstw wśród nastolatków, którzy zostali upokorzeni w sieci lub szkole. Dla sprawców to tylko głupi żart, dla osoby hejtowanej to ogromne poniżenie i cierpienie przez które zazwyczaj przechodzi sam lub sama. Często rodzice nie zauważają problemu lub są zbyt bardzo zajęci pracą i innymi rzeczami. Dopiero kiedy dochodzi do jakieś tragedii wtedy wszyscy zaczynają mówić, ale często jest za późno. 
Dlaczego zamykamy się na krzywdę innych, milczymy lub po prostu nie przerwiemy tej okropnej walki i nienawiści w stosunku do drugiej osoby? Dlaczego najpierw musi się coś wydarzyć, aby otworzyć oczy? Może lepiej zapobiegać i niszczyć nienawiść w zarodku?

Wszystkie pory uczuć to cykl opowieści poruszających ważne życiowe tematy. Ta powieść jest pierwszą częścią. Jesień- pora roku, w której dzień staje się krótszy, robi się coraz zimniej, liście drzew zmieniają barwę przybierając cudowne odcienie.
Magdalena Majcher ukazała tutaj tyle emocji ile kolorów liści na drzewach. Zmusza do refleksji i przemyślenia swojego dotychczasowego życia. Jej powieść pełna jest ciepła, normalności, przyjaźni, ale dotkniemy też bólu i cierpienia, nie braknie rozterek czy strachu - po prostu samo życie. 

Często my kobiety skupiamy się na najbliższych, zapominając o realizacji swoich pragnień. Ta ksiazka uzmysławia że warto mieć swoje pasje, rozmawiać z dziećmi o ich problemach ale i również nie chować i tłamsić swoich.

Autorka wspaniale ukazała realia prawdziwego życia. Bez owijania w bawełnę, bez sztuczności. Fabuła skupia się na różnorodnych tematach. Nie jest to łatwe a jednak Magdalenie Majcher udało się to wszystko napisać  w jednej książce. Polecam z całego serca.
Moja ocena 9/10

MONIKA

3 komentarze:

  1. Uwielbiam tę książkę, zresztą jak i całą serię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tę książkę, zresztą jak i całą serię :)

    OdpowiedzUsuń