piątek, 31 maja 2019

Niebezpieczne sąsiedztwo - Artur Kawka (62/2019)Tytuł: Niebezpieczne sąsiedztwo
Autor : Artur Kawka
Ilość stron: 207
ISBN: 9788378568360

Jeśli nie wiadomo o co chodzi to zawsze, ale to zawsze chodzi o pieniądze i to przeważnie o te naprawdę duże.

Arkadiusz Zgoda to prywatny detektyw i główny bohater powieści. Podejmuje się niełatwego zlecenia, podczas którego ma wyjaśnić okoliczności śmierci policjanta i jego żony, którzy zostali staranowani przez skradzioną ciężarówkę podczas jazdy włąsnym samochodem. Wydawać by się mogło, że był to zwykły wypadek, tylko dlaczego ludzie szepczą, iż policjant musiał zginąć ponieważ odkrył coś niewygodnego... Chodzą słuchy nawet, że jego śmierć to był wyrok.

Arek podejmując się tego zadania wiedział, że nie będzie łatwo, ale postanawia odkryć prawdę za wszelką cenę. To czego się dowiaduje przechodzi nawet jego wyobrażenia. Dotychczaowe sprawy związane z niewiernymi małżonkami nijak się mają do mafii, terroryzmu, olbrzymich pieniądzy, morderstw na zlecenie, skorumpowanych policjantów, porwań, pracy pod przykrywką.

W misateczku S. rządy sprawuje rodzina Fryst. Ojciec i syn mając pieniądze, powiązania z miejscowymi władzami, notariuszami, lekarzami, sędziami, jak również z naszymi zagranicznymi sąsiadami czyli z Rosją planują kolejny interes. Pod powłoczką kulturalnych spotkań z przedstawicielami Unijnych Państw, pod przykrywką wykwintnych obiadów, delikatnych perswazji kryją się machlojki o jakich nikt nie miał pojęcia.

Książka od razu zaczyna się spektakularnie i nie zwalnia. Im dalej jest tylko lepiej. Niestety nie łatwo się w tym wszystkim połapać tak od razu, lektura zdecydowanie angażuje umysł czytelnika, który musi się skupić, aby łączyć ze sobą fakty i osoby. Wielowątkowość powieści również nie przemawia za łatwością w odbiorze, ale nie jest to lektura obyczajowa, aby czytało się ją miło, łatwo i przyjemnie. Choć nie zaprzeczam - poruszała mocne i kontrowersyjne tematy, ale czytałam ją z wypiekami na policzkach i z przyjemnością. Od wydarzeń w miejscowej dyskotece przeskakujemy nagle do Gruzji, Białorusi i Rosji, do planowanych zamachów terrorystycznych, aby zaraz znaleźć się na spotkaniu głów państw Uni Europejskiej. Huśtawka jaką zapewnia nam autor momentami buja się spokojnie by nagle wyrzucić nas wysoko w powietrze. Opadamy z wielkim szokiem i niedowierzaniem, serce bije nam niewiarygodnie szybko i zadajemy sobie tylko pytanie : Jak to możliwe?

Przyznaję się bez bicia, że początkowo nie bylam przekonana do tej lektury jako, że na codzień gustuję w innych gatunkach. Czasem warto jednak zaryzykować i skoczyć na głęboką wodę. Niebezpieczne sąsiedztwo to bardzo dobra powieść sensacyjna i thriller w jednym. Otwiera oczy na działania naszego wymiaru sprawiedliwośći, działania mafii, pokazuje skorumpowanych policjantów, sędziów, notariuszy. Podczas lektury zdajemy sobie sprawę do czego może doprowadzić żądza pieniądza, chęć wielkiego zysku i droga po trupach do celu. Tak naprawdę żyjemy sobie we włąsnych bezpiecznych domach, mając nadzieję, że głowy państw, ministrowie obrony, policja i inne służby prawidłowo wykonują swoją pracę. Oddajemy im w ręce swoje bezpieczeństwo, ufamy. A tak naprawdę istnieje ten podziemny światek, którym rządzi pieniądz, gdzie swój jest w stanie wydać swego, gdy będzie miał z tego wymierne korzyści. 

Właśnie dlatego między innymi warto przeczytać tę powieść - aby wiedzieć, że na świecie oprócz przepięknych miłości, wartościowych przyjaźni i wszelkiego rodzaju cnót istnieje jeszcze druga strona medalu. Że zawsze znajdzie się ktoś kto dla własnych korzyści postanowi poświęcić innych. Niebezpieczne sąsiedztwo zdecydowania zmusza nas do myślenia i otwiera nam oczy co uważam za ogromny plus.

Książka mocno wciągająca, niedługa, opisująca być może tylko wycinek, jedną sprawę z mafijnego świata, jedną akcję terrorystyczną ale pozwalająca zwizualizować sobie to co dzieje się na świecie. Jestem zadowolona, że miałam możliwość zapoznać się z treścią tej powieści, za co bardzo dziękuję autorowi oraz Dorocie z bloga Przeczytanki.pl.


Moja ocena 7.5/10

DOROTAZa możliwość przeczytania powieści dziękuję autorowi Arturowi Kawce

3 komentarze:

 1. Dzięki za przekonująca recenzję. Chciałabym przeczytać książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy jesteś w kryzysie finansowym, szukasz pieniędzy, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą lub zapłacić rachunki ?, PayLATER Loan otrzymuje wszystkie rodzaje pożyczek przy niskim oprocentowaniu 2% Złóż wniosek teraz przez e-mail na adres: ( paylaterloan@zoho.com ) LUB WhatsApp ( +19292227518 )

   Usuń
 2. Czy jesteś w kryzysie finansowym, szukasz pieniędzy, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą lub zapłacić rachunki ?, PayLATER Loan otrzymuje wszystkie rodzaje pożyczek przy niskim oprocentowaniu 2% Złóż wniosek teraz przez e-mail na adres: ( paylaterloan@zoho.com ) LUB WhatsApp ( +19292227518 )

  OdpowiedzUsuń