piątek, 25 maja 2018

Wpływ - Bruno Kadyna

Tytuł: Wpływ
Autor: Bruno Kadyna
Wydawnictwo: Bibliotekarium
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 260
ISBN: 978-83-950151-0-6W tragicznym wypadku giną żona i rodzice Adriana. Młody mężczyzna zostaje sam z dorastającą córką i aspołecznym dziadkiem, który ukrywa coś na strychu, na którym mieszka i praktycznie spędził pół życia. Adrian odurzony narkotykami wielokrotnie upada, przekuwając złość i bezradność wobec losu w brawurę i awanturnictwo. W odurzeniu traci wciąż więcej, otwiera drzwi prawdziwemu złu, które czyha w cichości by omamić i zdusić jego człowieczeństwo. Postanawia wyjść z nałogu ale to nie takie łatwe. Niesztampowa walka z samym sobą, drobiazgowa analiza psychiki osoby uzależnionej i wyboista droga do odzyskania wolności i życia.

Palacze marihuany mają ulubiony argument za tym, aby zażywać tego narkotyku: marihuana nie zabija, nie powoduje raka, nie wzmaga agresji . Większość palących (nawet po kilku latach) nie wie jak ona działa. 
W momencie kiedy zaczęłam czytać książkę ,,Wpływ,, troszkę poszperałam w internecie aby zrozumieć głównego bohatera. Marihuana bardzo długo znajduje się w organizmie. Jest to siedem do dziesięciu dni u kogoś, kto zapalił pierwszy raz, a nawet do półtora, dwóch miesięcy u kogoś, kto pali częściej. Tetrahydrokannabinol (THC) odkłada się i kumuluje w komórkach lipidowych, czyli komórkach tłuszczowych, których najwięcej mamy w mózgu. Marihuana ma wpływ na kondycję psychiczną i sprawność fizyczną. 

Wracając do książki Bruno Kadyna opisał jak człowiek upada,  jaki ma wpływ narkotyk na głównego bohatera. Opisał co czyje, co myśli człowiek uzależniony, jak funkcjonuje w codziennej rzeczywistości. Jego upadek na samo dno pozostawił w jego głowie demony, od których nie będzie można się tak łatwo uwolnić.  Na szczęście Adrian po próbie samobójczej oraz agresji przejawianej do córki postanawia rzucić nałóg - stracił żonę i rodziców, została mu córka dla której postanawia żyć normalnie. Jednak nie zdawał sobie sprawy, że to takie trudne.  W każdej możliwej sytuacji sięgał po narkotyk. Jak teraz żyć i funkcjonować bez odurzenia? Chęć wyjścia z nałogu jest jednak tak mocna jak potrzeba zapalenia.

Książka bardzo mi się podoba, dzięki temu iż autor nie napisał poradnika jak przestać palić, lecz powieść jaki wpływ ma marihuana na człowieka. Bardzo ciekawie opisane są przeżycia oraz psychika człowieka uzależnionego. Może gdyby książka została obowiązkową lekturą w szkole to mniej młodzieży by sięgała po narkotyki.
Brawa dla autora, bo choć to dopiero jego druga książka to już zbiera same dobre recenzje.


Moja ocena 10/10


MONIKA

Kilka słów o autorze:

Bruno Kadyna (1981) z wykształcenia jubiler-złotnik, który kreując biżuterię, zaspokajał pragnienie tworzenia. Uprawiał kulturystykę i boks, pracował na statku- zawsze towarzyszyło mu zamiłowanie do słowa, szczególnie poezji i prozy, a pierwszą książkę napisał na bramce w klubie nocnym. Oprócz literatury uwielbia muzykę i sport. Dziś żonaty, doradca biznesowy, nie brakuje mu wytrwałości, a pisanie zaspokaja teraz pragnienie tworzenia. 


2 komentarze:

  1. Brawo!!! Kawał dobrej roboty !! Zrecenzowanie książki zachęca do jej przeczytania, co zamierzam w niedługim czasie zrobić !!! Z niecierpliwością czekam na kolejną recenzje!! !

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo miło, że się podoba:) Kolejne recenzje już wkrótce!

    OdpowiedzUsuń