środa, 6 czerwca 2018

Tam, gdzie czekał anioł - Dorota Schrammek

Tytuł: Tam, gdzie czekał anioł
Autor: Dorota Schrammek
Wydawnictwo: Szara godzina
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 272
ISBN: 978-83-65684-27-1Beata po stracie pracy, mama dwójki dorosłych dzieci oraz żona Marcina, wyjeżdża do Ueckermunde, by uporządkować swoje życie. Przez przypadek dowiedziała się, że do jej małżeństwa dołączyła trzecia osoba. Pomimo wielu obaw podjęła pracę jako opiekunka starszego małżeństwa w Niemczech. Stwierdziła, że jej mąż będzie miał czas, aby zdecydować, czego i kogo chce w dalszym życiu. Opieka nad małżeństwem okazała się bardzo dobrym pomysłem. Zżyli się tak, że praktycznie funkcjonowali jak rodzina. Na drodze bohaterki pojawiają się osoby, które zmieniają jej życie. Małe niemieckie miasteczko stopniowo staje się dla Beaty oazą spokoju, jednak ta pozorna równowaga zostaje zakłócona zaskakującymi wiadomościami.


Głowna bohaterka matka, żona, synowa, całe życie była podporządkowana mężowi oraz swojej teściowej, która chyba nigdy jej nie lubiła. Strata pracy i oferta wyjazdu do Niemiec otworzyła jej drzwi do nowego lepszego życia. Nie oczekiwała wiele od życia, chciała tylko być szczęśliwą i spełnioną kobietą, a nie żyć pod dyktando męża i jego matki. Jej małżeństwo opierało się na pozorach i oszustwie. Na szczęście na swojej drodze spotyka wielu dobrych ludzi, to oni uzmysłowili jej życiowe prawdy. Czasami wystarczy zmienić otoczenie, troszkę otworzyć się na świat, aby znaleźć drogę i sens życia. Takie to niby banalne, proste a zarazem trudne. Poświęcamy się rodzinie, pracy, domowi. Dopiero utrata  pracy (w przypadku Beaty) lub osoby bliskiej uświadamia nam, że żyjemy, ale tak naprawdę za mgłą - jesteśmy, ale gdzieś daleko. 


W książce również jest nawiązanie do drugiej wojny światowej, a dokładniej jak wyglądał obóz pracy. Beata przez przypadek została posiadaczką pamiętnika kobiety, która przebywała w takim obozie. Opisana jest tam śmierć, głód, cierpienie, choroby oraz niesamowita tęsknota za rodziną oraz walka o przetrwanie. 


"Tam, gdzie czekał anioł" to książka pozytywna, pełna nadziei i przebaczenia oraz wiary w ludzką bezinteresowność, której w tych czasach naprawdę za mało. Opowieść zmuszająca czytelnika do przemyśleń nad swoim życiem. Autorka porusza bardzo dużo tematów, od życia codziennego w rodzinie,poprzez pracę opiekunki w Niemczech, po choroby oraz czas wojny. Polecam z całego serca: wzruszenie gwarantowane oraz dużo, dużo przemyśleń.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję autorce.Moja ocena 10/10


Monika


O autorce:

Dorota Schrammek - mama trójki dzieci, żona, autorka i pisarka- wszystko w prawidłowej kolejności. Mieszka w Pobierowie, swoim miejscu na ziemi. Wstaje wraz ze wschodem słońca, aby przygotować Czytelnikom kolejną porcję wzruszeń. Uwielbia zajmować się rodziną i domem. Marzy jej się kawiarenka literacka nad Bałtykiem, w której mogłaby spokojnie pisać i przyjmować wielbicieli książek. Debiutowała powieścią Stojąc pod tęczą(2015).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz