wtorek, 12 czerwca 2018

Za zamkniętymi drzwiami - B.A. ParisTytuł: Za zamkniętymi drzwiami
Autor: B.A. Paris
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 304
ISBN: 978-83-7985-938-2

Jak dobrze tak na prawdę znamy człowieka, którego zamierzamy poślubić? Poznajesz obcą osobę i...już? Decydujesz  się spędzić z nią resztę życia? Nie myślisz, jakim kosztem...


Jack poznaje Grace, Grace poznaje Jacka. Ona piękna, czarująca, elegancka. On zaś przystojny i dobrze sytuowany. Para idealna, zapatrzona w siebie jak mało kto. Para, która nigdy się nie pokłóciła, która spędza ze sobą każdą minutę. I nie... wcale nie przesadzam. Grace spędza z mężem dosłownie każdą minutę swojego życia. Przed ślubem miała wolność, swobodę, lecz wtedy zakochana jej nie chciała. Co zmienia się po ślubie? Jack pokazuje swoje prawdziwe oblicze - mężczyzny, który uwielbia karmić się strachem drugiej osoby. Poślubił Grace nie po to, aby mieć żonę, kobietę. Pragnął jej strachu, a co lepsze - wiedział, że za jakiś czas to właśnie on przejmie również kontrolę nad młodszą, upośledzoną siostrą żony Millie, gdy ta z nimi zamieszka po wyjściu z ośrodka. Ten sadystyczny psychopata trzyma żonę zamkniętą w wielkim domu, nigdzie jej samej nie wypuszcza, sprawdza jej torebkę, wszystkie rzeczy. Nie pozwala dotknąć jej żadnych ostrych przedmiotów, nawet długopisu, a wszystko po to, aby nie uciekła lub nie próbowała się zabić. Grace nie może dopuścić do tego, aby Jack dorwał Millie, dlaczego więc po prostu nie ucieknie, nie poprosi kogoś o pomoc? Bo wie, że jest od meżczyzny uzależniona finansowo (kazał jej rzucić pracę, jeszcze przed ślubem), nie ma żadnej przyjaciółki, rodzice mieszkają daleko i widzą w Jacku ideał, więc w oczach innych wyszła by na wariatkę. 

Przecież Grace i Jack to para idealna - piękni, uśmiechnięci, mieszkają we wspaniałym domu, w którym Grace jest świetną gospodynią. Jeżdżą na drogie wycieczki, wychodzą na kolacje, zapraszają gości na wystawne kolacje. Dlaczego więc w oknach ich sypialni są kraty, kobieta nie ma nawet swojego telefonu komórkowego, coraz rzadziej odwiedza siostrę? 

Książka wzbudza tak ogromne emocje, że nie sposób ujać tego w słowa. Wszystkie wydarzenia i działania Grace sprowadzają się do poszukiwania drogi ucieczki, lecz kilka razy się to nie udaje. Z każdą kolejną próbą Jack zabiera kobiecie przywileje (pokój, ubrania, wyjazdy do siostry). Czułam całą sobą niechęć, wstret, nienawiść wręcz do Jacka, całą beznadziejną sytuację w jakiej znalazła się Grace, jej rozpacz, załamanie, tragedię. Stety lub niestety czytelnikowi pozostaje "tylko" czytać, nie można nic zdziałać, choć bardzo by się chciało. 

Jedno tylko mnie zastanawia: dlaczego inni ludzie są tak ślepi na tragedie rozgrywające się nieraz obok nich. Do czego musi dojść za zamknietymi drzwiami domów, aby się czegoś domyśleć i zareagować. Wiadome jest, że nie każdy sadysta będzie brudnym, obdartym pijakiem. Bogaci, porządnie ubrani, czarujący swoim hollywoodzkim uśmiechem mężczyźni są bez skazy? Taka refleksaja po przeczytaniu - bądźmy otwarci na innnych, bo prośba o pomoc może być wyrażona nawet poprzez mrugnięcie okiem, nie musi być wykrzyczana. A zbyt długie zastanawianie się czy udzielić tej pomocy czy nie, może spowodować, że będzie za późno. Czasem lepiej zareagować, wybadać sprawę i się nawet ośmieszyć niż zostawić ofiarę na pastwę oprawcy.

Znakomita rozrywka dla fanów mocnych tekstów. Nie jest to co prawda krwawy horror, lecz komedia romantyczna też nie. Napięcie jakie przeżywa się czytając tą powieść sprawia, że nie sposób odłożyć jej nie dowiedziawszy się wcześniej jak się kończy. Nie powiem jednak ani słowa na ten temat ;) Myślicie, że Grace uciekła? Może Jack dorwał ją i jej siostrę Milly? A może jednak ktoś im pomógł. Zakończenie zaskakuje, a czytelnik w końcu może odetchnąć pełną piersią i wypuścić to powstrzymywane od samego początku powietrze ;) 


Moja ocena: 9/10

DOROTA


Kilka słów o autorze:Angielska autorka od wielu lat mieszkająca we Francji. Prowadzi szkołę językową, wychowuje pięć córek oraz pisze. "Za zamkniętymi drzwiami" to jej debiut literacki, który przez wiele tygodni utrzymywał się na liście bestsellerów "New York Timesa". Napisała również powieść "Na skraju załamania".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz