poniedziałek, 24 czerwca 2019

Niebo nad Amsterdamem - Agnieszka Zakrzewska (72/2019)Tytuł: Niebo nad Amsterdamem
Autor: Agnieszka Zakrzewska
Wydawnictwo: EDIPRESSE
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 368
ISBN: 978-83-8164-096-1"Niebo nad Amsterdamem" to kontunuacja dwoch poprzednich cześci - Do jutra w Amsterdamie oraz Pocztówki z Amsterdamu. Dalsze losy głównej bohaterki Agnieszki oraz jej rodziny.


Agnieszka po wielu perypetiach odnajduje spokój i prawdziwą ostoję w willi w Sosnowym Lesie. Wraz z mężem Stijnem i 14 letnią córką Annemarie tworzą wspaniałą, kochającą się rodzinę. Ale w ostatnim czasie córka ma ogromne wahania nastrojów. Jej buntowniczy z natury charakter i częste wybuchy gniewu coraz bardziej przybierają na sile. Mąż Agnieszki jest pilotem co wiąże się z częstymi wyjazdami. Powoduje to, iż zdecydowanie za mało czasu spędza on z rodziną. Pewnego ranka do sypialni małżeństwa ktoś wrzuca spory kamień. Rozbita szyba jest dopiero początkiem zdarzeń, które są sprawdzianem ich miłości. Ktoś w dosadny sposób prubuje zaszkodzić rodzinie Agnieszki i pokazać jak bardzo ją nienawidzi. 
Byłam ogromnie ciekawa jak potoczą się kolejne losy głównej bohaterki Agnieszki, której nie sposób nie polubić. Lata które spędziła w Kraju Tulipanów nauczyły ja zdrowego egoizmu, umiejętności dbania o własne potrzeby i, co najważniejsze asertywnośći. Babcia Annemarie mawiała często: ,,Nie musimy być z kimś, kto nas uszczęśliwia. Musimy być kimś, kto uszczęśliwia nas samych,, i tej dewizy Agnieszka zamierza się trzymać.

Bycie żoną pilota nie jest łatwe. Kobieta i jej mąż coraz bardziej oddalają się od siebie. Łatwiej było im uciekać od problemów niż o nich mówić i stawiać im czoła. A na głowie Agnieszki jest wiele spraw ponieważ poza kłopotami z córką i mężem opiekuje się ona swoim przyjacielem prawnikiem, który pomógł jej kiedy była po raz pierwszy na emigracji w Holandii. U Jana zdiagnozowano poważną chorobę wobec czego wspólnie z jego gosposią podzieliły się obowiązkami w opiece nad mężczyzną. Stijn zaś nigdy nie lubił Jana i w irracjonalny sposób był zazdrosny o czas i uwagę, którą mu poświęcała jego żona. 

Powieść jest bardzo dobrą kontynuacją historii rodziny Agnieszki. Poznajemy dalsze ich losy oraz na moment wchodzimy w jej życie i przyglądamy się z boku jak radzi sobie z codziennością oraz kiedy walczy o córkę i rodzinę przed groźnym prześladowcą. Oprawca prubuje namieszać w ich życiu.
Oprócz intrygi która wchodzi w życie rodziny de Bruin, dużo zdarzeń w życiu głównej bohaterki ale i również dobrego humoru iż nie sposób opanowaći gromkiego śmiechu, który co jakiś czas wydobywa sie z ust.

"Niebo nad Amsterdamem" to bardzo ciepła, optymistyczna powieść o wartościach życiowych, o codzienności i obowiązkach, które maja wszyscy rodzice, o problemach jakie stwarzają nastolatki, o sile wielkiej przyjaźni, nienawiści. Pojawia się tutaj również tajemnica z przeszłości. Jest to piękna opowieść, od której ciążko sie oderwać. Książka porusza istotne sprawy przed  którymi staje każdy z nas i które w sposob mniej lub bardziej pośredni mogą spotkać nas w naszym życiu. Dlatego też ta książka jak i bohaterowie czy ich losy stają się bliscy naszemu sercu i myślom.              Za możliwość przeczytania książki dziękujemy bardzo autorce

Moja ocena 10/10

MONIKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz