piątek, 7 czerwca 2019

Pocztówki - Agnieszka Lis (67/2019)Tytuł: Pocztówki
Autor: Agnieszka Lis
Wydawnictwo: CZWARTA STRONA
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 320
ISBN: 978-83-66278-56-1


Środek zimy w Polsce a trzy różne rodziny wybierają się na wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie. Fantastyczna opcja last minute, z której skorzystali, ma być dla niektórych wymarzonymi i tak naprawdę pierwszymi wakacjami za granicą.

Agata, Darek i syn Kacper to na pozór zwykła rodzina. Lecz gdy się jej bliżej przyjrzeć to wtedy widać, iż czternastoletni Kacper nie rozmawia prawie w ogóle z rodzicami, za to cały czas spędza klikając w smartfonie, matka nieustannie rządzi jakby była 24 godziny w pracy i ze wszystkiego kpi a ojciec nie ma własnego zdania.

Luiza, Sandra i Patrycja - babcia, samotna matka i wnuczka - od zawsze zbierały pieniądze i oszczędzały a i tak zawsze były jakieś wydatki i nigdy nie starczało na wymarzone wakacje. Sandra widząc ofertę w miarę na ich kieszeń nie myśli długo i kupuje wycieczkę. Kobieta miała ogromny żal do świata, że jej ukochany jak tylko zobaczył dwie kreski na teście ciążowym zniknął jak piękny sen a matka Luiza, z którą mieszkała wiecznie wytykiwała jej to, że jest sama choć i ona była samotna. 

Julita i Zbyszek to samotne, nowobogackie małżeństwo. W ich przypadku wydawać by się mogło że mając pieniądze można mieć wszystko, ale pewnych rzeczy nie można niestety kupić.

Już na pierwszym spotkaniu tak różnorodnej grupy wczasowiczów dochodzi do niepotrzebnych złośliwości, komentarzy i przepychanek słownych. Kiedy cały grupa jedzie na wspólną wycieczkę krajoznawczą a przewodnik testuje nową trasę bez pięknych widoków i wygód, dochodzi do kłótni, w której wszyscy wylewają swoje żale, pretensje, kłamstwa i problemy. Opadają maski, a bohaterowie zostają zmuszeni do odkrycia swojego prawdziwego ja.

Jakie konsekwencje wynikną z burzliwej wymiany zdań miedzy rodzinami?
Czy bohaterowie będą w stanie odbudować to co latami niszczyli?To miały być niezapomniane wakacje, piaszczyste plaże, ciągnące się kilometrami, przepiękne dziewicze krajobrazy. Ale jak można czuć się dobrze jeśli każdy z bohaterów coś ukrywa, ma żal w sercu lub po prostu boi się mówić o swoich pragnieniach i marzeniach. Brak rozmowy i czasu na wspólnie spędzany czas niszczył ich od środka.

Autorka poruszyła w swojej książce bardzo ważne tematy. Pokazuje co w życiu jest najważniejsze.  Zamykamy się w środku, przyjmujemy wygodne maski i tak po prostu nie rozmawiamy na co dzień ze sobą. Po przeczytaniu książki nasuwa się natłok pytań. Kiedy ostatni raz rozmawiałaś lub rozmawiałeś ze swoją kobietą, partnerem, mężem, żoną, dzieckiem? Za czym tęsknisz, czego się boisz, jakie masz plany, co ci nie wyszło?
Czasami wystarczy krótka rozmowa, aby poczuć, że wspólnie można przejść przez problemy razem a nie ich unikać, bo one i tak prędzej czy później wyjdą na jaw.

Jest to książka pełna trudnych emocji ale również ciepła i pozytywna, zmusza do refleksji nad swoim życiem i swojej rodziny. Nie brak w niej jednak również dobrego humoru. Postacie są niezwykle różnorodne, podobnie jak każdy z nas mają swoje życiowe zakręty, rozterki oraz tajemnice. Dzięki Pocztówkom mamy szansę  uświadomić sobie, że nigdy nie jest za późno na życiowe zmiany, a prawo do szczęścia ma każdy niezależnie od wieku czy pozycji społecznej.

Fenomenem autorki Agnieszki Lis jest niepowtarzalność, za każdym razem zaskakuje mnie oraz motywuje do działania. Tym razem mocno i dobitnie pokazuje, że warto marzyć i spełniać swoje marzenia. 

Polecam każdemu książkę, którą czyta się szybko i przyjemnie. Będzie wspaniała na wakacje i nie tylko.

Moja ocena 10/10
MONIKA

Za możliwość przeczytania książki dziękujemy bardzo wydawnictwu CZWARTA STRONA

4 komentarze:

 1. Podoba mi się ta książka... To znaczy jej recenzja, treść chętnie poznam 😉

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym ją mieć. Piękna recenzja. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam książkę całym sercem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń