piątek, 14 czerwca 2019

Powrót do źródeł - Małgorzata Kasprzyk - Przedpremierowa recenzja PATRONACKA (69/2019)
Tytuł: Powrót do źródeł
Autor: Małgorzata Kasprzyk
Wydawnictwo: WasPos
Rok wydania: 2019

Powieść Powrót do źródeł przedstawia dzieje szlacheckiej rodziny z Podlasia, w której dominują piękne kobiety i wspaniali mężczyźni ponad wszystko ceniący honor. Chociaż pielęgnują tradycyjne wartości i prowadzą spokojne życie, nie udaje im się umknąć zawirowaniom historii, takim jak powstanie styczniowe oraz dwie wojny światowe. Kilku z nich ginie, a kiedy wszystko wskazuje na to, że ród wygasł, niespodziewanie wyłania się potomek zupełnie inny od swoich przodków. Urodzony i wychowany za granicą - nie do końca wie, co to znaczy być romantycznym Polakiem....

Wszystko zaczęło się w 1889 roku od testamentu i potrzeby uchronienia rodu przed wygaśnięciem. Teraz w tych czasach nikt nie zwraca na to większej uwagi, ale kiedyś była to pierwszorzędna sprawa, aby rodziły się dzieci, najlepiej synowie, gdyż majątki przechodziły z pokolenia na pokolenie. 

W rodzinie Baranowskich jeden z potomków ginie, jego młodszy brat za punkt honoru stawia sobie przejęcie na siebie wszystkich jego zobowiązań. Jedna z tajemnic i przekrętów, które popełnia w tym czasie młodszy dziedzic wpływa po kolei na każde pokolenie. Tragiczne wydarzenia sprzed lat mają swoje skutki w kilku pokoleniach do przodu.

Autorka w fantastyczny sposób przedstawiła ród Baranowskich, poczynając od początków, a kończąc na latach współczesnych. Widać, iż włożyła w powieść bardzo dużo pracy i serca. Ta książka ma swoją duszę, jest bardzo dojrzała i wciąga czytelnika ogromnie. Świat tajemnic i manipulacji jest tak kuszący, iż nie da się oderwać od lektury dopóki nie poznamy końca historii. Na uwagę zasługuje też to jak autorka w genialny sposób przeplata teraźniejszość z przeszłością. 

Powieść składa się z trzech części, dzięki czemu czytelnik ma możliwość poznania większości rodu Baranowskich. Niech was nie zwiedzie opis książki, gdyż większość z was może pomyśleć, iż to książka historyczna. Nic bardziej mylnego - jest to magiczna historia o emocjach, wyjątkowej, a zarazem bardzo trudnej miłości, woli walki, o marzeniach, nadziei, bólu, utracie oraz skomplikowanych losach rodziny Baranowskich.

Książka tak mną zawładnęła, iż już nie mogę się doczekać kolejnej. Saga Powrót do źródeł to zamknięta całość rozgrywająca się na przestrzeni 120 lat, inny tom nie będzie dotyczył rodziny Barańskich tylko innej, luźno z nimi związanej, ale coś czuję, że będzie równie wciągająco i ciekawie. Mogę śmiało powiedzieć, że bardzo dawno nie czytałam tak wspaniałej historii. Cała opowieść nasycona jest ogromnymi, głębokimi uczuciami, ale i tajemnicami. Zdajemy sobie sprawę, że podejmowane decycje nie zawsze wpływają tylko na nas ale mają swoje konsekwencje jeszcze długo. 

Książka idealna, aby oderwać się od codzienności i przenieść do dawnej Polski. Czyta się bardzo szybko i zapewnia wspaniałą rozrywkę. Dlatego już od 8 lipca nie zastanawiajcie się tylko pędźcie do sieci sklepów Biedronka, gdzie będzie można ją zakupić!

Moja ocena 9/10

MONIKA


Za możliwość przeczytania powieści dziękujemy wydawnictwu WasPos

3 komentarze:

  1. W sam raz dla mnie. Kocham takie książki. Okładka piękna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może być ciekawa, lubię ten okres historyczny w książkach 😊

    Pozdrawiam
    subjektiv-buch.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń