niedziela, 9 czerwca 2019

Siedmiu mężów Evelyn Hugo - Taylor Jenkins Reid (68/2019)Tytuł: Siedmiu meżow Evelyn Hugo
Autor: Taylor Jenkins Reid
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 532
ISBN: 978-83-66278-37-0

Kim była? Co ukrywała? Dlaczego podejmowała takie decyzja a nie inne? Kogo tak naprawdę kochała? Czemu miała aż siedmiu mężów? Jak doszła do tak welkiej sławy?

Evelyn Hugo - światowej sławy gwiazda filmowa, przepiękna seksbomba, zamężna aż siedem razy nigdy nie udzielała wywiadów dla prasy. Teraz w wieku 80 lat postanawia to zmienić. Kontaktuje się z wydawnictwem i prosi o konkretną dziennikarkę Monique Grant. Wszyscy są zaskoczeni wyborem, ale Evelyn powiedziała, ze albo ta dziewczyna albo nikt inny. Jak się okazuje wywiadu nie będzie - gwiazda postanowiła opowiedzieć Monique dokładną historię swojego życia i zgadza się na publikację biografii, ale dopiero po swojej śmierci.

Dziennikarka jest ogromnie zaskoczona, wie, że biografia będzie bestsellerem wartym miliony dolarów. Nie może pojąc dlaczego to właśnie ona została wybrana do jej napisania. Prawda, której oczywicie się dowiemy szokuje, zmiania nasze myślenie o Evelyn całkowicie.

Kto z nas nie chciałby poznać tak do bólu szczerej jak na spowiedzi historii powstania i blyszczenia światowej sławy filmu? Pikantne szczegóły, kulisy sławy, wpadki, niepowodzenia to łakomy kąsek dla fanów, którzy nierzadko żyją wyidelizowaną wizją swojego idola. Evelyn Hugo postanawia zerwać z twarzy wszystkie swoje maski i pokazać jaka jest naprawdę, nie pomija niczego, żadnych, nawet najgorszych szczegółów swojego życia, chce, aby świat ujrzał jej historię i postarał się zrozumieć dlaczego kobieta niektóre rzeczy robiła nie dlatego, że chciałą, lecz dlatego, że MUSIAŁA.

Wszystkich oczywiście najbardziej ciekawi dlaczego Hugo miała aż siedmiu mężów? Czy była tak niestała w uczuciach? A może ją zdradzali, lub ona zdradzałą? Czy świat wielkich gwiazd ma tak wiele pokus, że niemozliwy jest stały związek? A moze skakanie z kwiatka na kwiatek było w jej charakterze? Czy Evelyn kogokolwiek w swoim życiu tak naprawdę kochała? Jeśli tak, to którego z mężów? Odpowiedzi na te pytania są nie do przewidzenia, zaskakują, zmieniają nasze podejście do gwiazdy i jej postępowania.

Po zapoznaniu się z całą historią daleko mi do oceniania i moralizowania. Tak naprawdę skłonna jestem nawet współczuć Evelyn. Wszystko co robiła, zawsze, jak twierdzi, robiła aby chronić swoją rodzinę i ludzi, których najbardziej kochała. O dziwo jej postępowania nie oceniam jako "Po trupach do celu",  a raczej jako wybory konieczne, wybieranie najmniejszego zła. Oczywiście, że nie była w każdym przypadku niewinna, ale jej czyny podyktowane były miłością.

Powieść "Siedmiu mężów Evelyn Hugo" to pierwsza powieść wydawnictwa Czwartej Strony sygnowana nazwiskiem zagranicznego autora. Powiem tak- skok na głęboką wodę okazał się strzałem w dziesiątkę! To jest historia, którą powinien poznać każdy. Pokazuje walkę o siebie, o swoje marzenia, krętą ścieżkę, którą podążała Evelyn aby wyrwać się z biedy, od agresywnego ojca. Jej siła i determinacja pokazują, że nie zawsze wszystko jest nam podtykane na tacy pod nos. Często o karierę, sławę trzeba walczyć jak lwica. Przeczytamy również o podniesieniu się z upadku, o odbiciu się od dna i podążanie dalej obraną ścieżką z podniesioną głową.

Evelyn Hugo kochała - całe swoje życie kochała jedną osobą najbardziej na świecie i to dla niej podejmowała decyzje, które miały na celu ochronić bliskią jej osobę. Nie była to miłość łatwa, społeczeństwo również nie było przychylne skomplikowanej relacji, ale zachowanie kobiety powinno być inspiracją dla czytelnika i wielkim kopem do działania, aby o rzeczy najważniejsze walczyć do samego końca wszystkimi możliwymi sposobami.


Po przeczytaniu powieści autorkę albo zrozumiemy i polubimy, albo znienawidzimy i ocenimy jako zimną S. Gwaratuję wam jedno, że nie pozostanie nam obojętna! Jej historia jest tak magnetyczna, energetyczna, żę pochłonie was bez reszty. Napięcie budowane jest stopniowo, ale co chwilkę następuje jakiś zwrot akcji, wydarzenie, po którym łapiemy się za głowę. Powieść podzielona jest na rozdziały opisujące kolejnych mężów Evelyn, ale w środku znajdziemy nie tylko treści związane z nimi bezpośrednio, ale całe życie kobiety. Poznawane osoby, nagrywane filmy, wyjazdy, spotkania. Z czasów przeszłych przenosimy się co jakiś czas do teraźniejszości, aby poznać też Monique Grant, jej życie i problemy. Jak się okazuje rozmowy ze słąwną aktorką pomagają jej wyjść z własnych kłopotów. 

Nieoczywista, zupełnie inna od przeciętnych powieści obyczajowych książka Siedmiu mężów Evelyn Hugo zajmie wam kilka wieczorów. Tutaj jednak objętość książki wogóle nie przeraża, a raczej jest to jedna z takich pozycji, że żałujemy kiedy się już kończy. Pozycja OBOWIĄZKOWA - piszę to z wielkim przekonaniem. Jeśli chcecie przekonać się jak skomplikowany oraz co zdolny jest wymyśleć i jaki plan ułożyć kobiecy mózg to nie czekajcie ani chwili.


Moja ocena 10/10

DOROTAZa możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona2 komentarze:

  1. Bardzo mam ochotę dorwać te książkę. Super recenzja. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  2. To chyba nie do końca moje klimaty, ale jeśli rzeczywiście jest tak dobra to chyba dopiszę do listy 😉

    Pozdrawiam
    subjektiv-buch.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń