poniedziałek, 9 marca 2020

Wszystkie nasze tajemnice- Monika Sawicka (23/2020) - Recenzja PATRONACKA



Tytuł: Wszystkie nasze tajemnice
Autor: Monika Sawicka
Wydawnictwo: E-bookowo
Rok wydania: 2020
Ilość stron:

Wszystkie nasze tajemnice to drugie podejście  do twórczości Moniki Sawickiej. Po powieści Kolorowych snów spodziewałam się podobnych wzruszeń, poważnego tematu. Dostałam  temat kontrowersyjny, rodzinne tajemnice, humorystyczne i sarkastyczne dialogi, skłonienie mnie do przemyśleń. To spotkanie, tym razem na gruncie patronackim uważam za niezmiernie udane.

Na kartach powieści spotykamy policjantkę Klarę i jej męża, chirurga Albina. Razem wychowują dorastającą córkę Karolinę. Niby zwykła, szanowana, dobrze sytuowana rodzina. Kiedy jednak córka dowiaduje się jaką, skrywaną od wielu lat, tajemnicę ma jej matka, wszystko zaczyna się sypać. W pozornie idealnej rodzinie wszyscy są tak naprawdę samotni, nie są jednością, a jedynie mijają się. Mąż nagle też zaczyna mieć swoje sekrety, a Klara, która myśli, że małżeństwo zostało jej dane raz na zawsze i już nie musi się o nie starać, nie zauważa zmiany w jego zachowaniu. Przecież jej Albin jest Aniołem i nie mógłby... Najbardziej samotna jest Karolina. Inka niby ma rodziców, ale jest sama ze wszystkimi problemami. W sieci poznaje chłopaka równie samotnego jak ona, z tragiczną przeszłością i wspomnieniami. Dwa samotne, poranione serca zbliżają się do siebie.

Poznajemy również Justynę, szwagierkę Klary, siostrę Albina. Ona również od 20 lat nosi w sercu tajemnicę tak wielką, że ta przygniata ją od środka. Pod maską wyluzowanej flirciary Justyna nosi w sercu wielki ciężar czynu, który kiedyś popełniła. Jak to jednak z tajemnicami bywa wszystkie prędzej czy później wychodzą na jaw i nieźle mieszają w życiu zainteresowanych.

Wszystkie nasze tajemnice w bardzo sugestywny sposób pokazuje nam, że każdy sekret kiedyś ujrzy światło dzienne. Im głębiej skrywany tym jego odkrycie zada większy ból. Ludzie mają prawo d sekretów i tajemnic, ale czy zawsze za wszelką cenę trzeba wszystko ukrywać? Czy nie lepsza jest szczera rozmowa, prośba o pomoc, wspólne szukanie rozwiązań?

Powieść wzbudza również kontrowersje w związku z poruszeniem problemu domów dziecka i samotnej matki prowadzonych przez siostry zakonne. Przeczytamy o molestowaniu dzieci, o handlu noworodkami. Niektóre historie oparte są na prawdziwych wydarzeniach, a jak się to czyta to i łza się w oku kręci i nóż w kieszeni otwiera. Powieść wzbudza emocje i skłania nas do przemyśleń i podejmowania działań, a przynajmniej do zabierania głosu w kwestiach religii, księży. Nie wolno chować głowy w piasek kiedy słyszy się o takich procederach.

Pojawia się również subtelnie wpleciony wątek kryminalny, przecież główna bohaterka jest policjantką. Bardzo przyjemnie czyta się sarkastyczne, humorystyczne dialogi pomiędzy szwagierkami Klarą i Justyną, a nawet między matką i córką. To rozładowuje napięcie wywołane czytaniem o trudnych historiach dzieci z domów dziecka.

Wszystkie nasze tajemnice to powieść o odkrywaniu prawdy, o poznawaniu i wybaczaniu sobie czynów sprzed lat, o staraniu się o bliskie nam osoby, o walce o rodzinę i o miłość. To także powieść o tym jakie zaściankowe poglądy mogą mieć jeszcze niektórzy ludzie, jakimi mogą być ultrakatolikami i co z ich pokrętnych przekonań może wynikać. Nie żyjemy w średniowieczu, ale lista zachowań posłusznej żony? Zdradził cię mąż i to jest twoja wina bo za mało się starałaś? Chcesz spotykać się z chłopakiem i od razu ma być ślub koniec kropka? No tu jestem zbulwersowana. Ale o tym przeczytacie więcej w powieści do czego zachęcam bo warto. Otwórzcie sobie oczy i poszerzcie światopogląd- koniecznie.

Moja ocena 9/10

DOROTA

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję autorce oraz wydawnictwu e-bookowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz