czwartek, 6 września 2018

Daria Skiba- Uwolnij Mnie PODWÓJNA RECENZJA
Tytuł: UWOLNIJ MNIE
Autor: Daria Skiba
Wydawnictwo: Agencja reklamowo-wydawnicza VECTRA
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 337
ISBN: 978-83-60891-99-5


MONIKA:

Jak bardzo miłość może zaślepić?

"Zaślepiona miłością nie dostrzegałam prawdziwego życia. Urojenie, sprawiało, że tkwiłam w zupełnie innym świecie, z którego teraz bardzo chciałam się wyrwać. Na zawsze. W tym momencie poczułam, że miłość to jedna wielka ściema. Powoli przestawałam już w nią wierzyć..."


Głowna bohaterka wie o tym doskonale. Diana przekonała się na własnej skórze, że nie warto łudzić się, że ktoś, kto notorycznie pije i używa narkotyków oraz wpada w szał kiedyś się zmieni. Kiedy zdobywa się na odwagę wyznać co przechodzi od 3 lat, pisze wiadomość na Skypie do swojego najlepszego przyjaciela który aktualnie mieszka w Irlandii - "Uwolnij Mnie". Długo nie musiała czekać na reakcję. Szybka decyzja dziewczyny i, za namową przyjaciela, lot do niego. Tam otrzymuje to czego od dawna nie miała i nawet o tym nie marzyła. Jedynie co miała na co dzień to smród Patryka butów roznoszący się po całym mieszkaniu, zepsute zęby które pokazywał przy każdym parszywym uśmiechu, wiecznie walające się butelki po piwie. Alan był inny. Dbał o nią, martwił się, był miły i czuły. To wystarczyło, aby Diana czuła się wyjątkowo. Lecz musiała wracać do Polski i zmierzyć się z rzeczywistością i z Patrykiem- psychopatą, który był uzależniony od alkoholu i innych używek. Czy rodzące się w sercu dziewczyny uczucie przetrwa próbę czasu? Czy uwolni się od dawnego życia i psychopatycznego chłopaka? Przeszłość nigdy nie odchodzi w niepamięć, czuwa, by uderzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Pewnego dnia demony upominają się o dziewczynę....


Alkoholizm, narkotyki,  przemoc domowa to wciąż tematy bardzo ciężkie i nie każdemu autorowi udaje się przedstawić to w taki sposób, aby czytelnikowi się spodobało. Daria Skiba w swojej debiutanckiej książce spisała się na medal. Fabuła jest tak fantastycznie skonstruowana i łatwa w odbiorze, że książkę pochłania się bardzo szybko. Autorka przedstawia nam przeszłość i teraźniejszość oraz opowieść z perspektywy Diany i Alana. Dzięki temu możemy zobaczyć jak główna bohaterka przeszła przemianę z przebojowej, dzielnej pełnej marzeń i wesołej dziewczyny w wrak kobiety, która tylko chciała normalnie żyć i zapomnieć o demonach przeszłości. Błagała o lepsze jutro o spokój i miłość której nie doznała od Patryka. Zakochała się w chłopaku który był przystojny, zabawny i towarzyski. Obdarzyła go cała swoją miłością. Bo tak bardzo chciała kochać i być kochana. Lecz po około roku przestała oszukiwać samą siebie. Związała się z alkoholikiem, uzależnionym od używek. Z facetem, który nigdy nie szanował jej tylko okłamywał, okradał i poniżał. Dochodziło nawet i do gwałtu. Pragnęła tylko jednego - aby ktoś ją uwolnił. I na krótki moment się udało, nawet była szczęśliwa, zakochana i kochana przez Alana. Ten mężczyzna pokazał Dianie czym jest prawdziwe uczucie, na czym polega związek i partnerstwo. Lecz sielanka nie trwa długo. Patryk dotrzymał słów, które zawsze jej powtarzał : "Zniszczę Cię".
To czego dokonał w swojej zemście nawet nie śni się nam w najgorszych koszmarach. 


Książka jest bardzo emocjonująca, targa niesamowicie od środka. Zdecydowanie ta historia skradła moje serce i jestem przekonana że również wam sie spodoba. Porusza bardzo ważne tematy oraz skłania do refleksji i zmusza do przemyśleń oraz otwarcia oczu na innych. Pamiętajmy że osoby które przechodzą dramat często się tego wstydzą i o tym głośno nie mówią. Krzyczą, ale w samotności. 
Już niedługa kolejna część książki - "Nasze jutro" z czego się bardzo cieszę. Na pewno będzie moja.Moja ocena 11/10DOROTA:

Książka o tym, że istnieją ludzie bardzo źli. Synowie, partnerzy, mężczyźni potrafią być bestiami... Nie powinniśmy bać się horrorów - duchów, wampirów, zombie... To zdecydowanie człowiek jest największym złem tego świata.

Zaczynając czytać spodziewałam się powieści o uwolnieniu się od chłopaka tyrana. Diana, młoda, pracująca studentka z Wrocławia gdy znalazła się w mieścia sama bez znajomych poznałą Patryka. Chłopak "otoczył ją opieką", zamieszkali razem, sielanka... Tylko dlaczego kradł jej pieniądze, musiała kupować mu piwo i inne używki, tolerowała zdrady, później i gwałty... Tak właśnie zaślepia miłość. 

Diana jednak już praktycznie na początku powieści uwalnia się od tego terroru. Pomaga jej przyjaciel od dziecka Alan, mieszkający na stałe w Irlandii. Młodzi zakochują się w sobie, dziewczyna zmienia pracę, mieszkanie, zostawia Patryka i układa sobie życie na nowo. 

Opowieści o cudownym życiu z Alanem we Wrocławiu przeplatają się z opowieściami z przeszłości gdy Diana naświetla co dokłądnie miało miejsce w jej związku z Patrykiem. I choć teraz jej były chłopak odgraża się, że ją zniszczy to jednak dziewczyna czuje się bezpiecznie.

Oj jak złudne to uczucie... Wystarczyła chwila nieuwagi aby ten demon w ludzkiej skórze porwał Dianę i... Nie, nie będę spoilerować, to mam nadzieję, że przeczytacie sami. Powiem tylko tyle, że autorka Daria Skiba nie przebiera w słowach. W powieści, a zwłaszcza pod koniec dzieje się naprawdę wiele. Autorka nie wysubtelnia, nie upraszcza, opisuje w mocnych, ostrych słowach niewyobrażalne rzeczy, których w stosunku do dziewczyny dopuszcza się oprawca. Jest brutalnie, ogromnie emocjonalnie, momentami nawet ciężko się to czyta. 

"Uwolnij mnie" zdecydowanie nie jest lekką opowiastką o miłości, szczęściu i zwykłych kłopotac młodych ludzi. Pokazuje brutalną rzeczywistość, która również ma miejsce w obecnych czasach. Takie rzeczy zdarzają się, może nawet tuż za rogiem, tylko my ich nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzegać. Książka napisana może lekko ku przestrodze...?

Zakonczenie również zwala z nóg, ale co podnosi mnie na duchu to to, iż już tej jesieni pojawi się kontunuacja pierwszej części pt. NASZE JUTRO. Jestem jej ogromnie ciekawa, i po tak udanym debiucie autorki moze być tylko lepiej!

Zachęcam z całego serca do zapoznania się z twórczością Darii Skiby. Wrażenia po niej gwarantowane, emocje nie opadną długo.


Moja ocena: 10/10 


Kilka słów o autorce:  

Daria Skiba, rocznik 1991. Wychowała się w Stroniu Śląskim. Z wykształcenia technolog żywności i żywienia, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Autorka bloga Kraina Książką Zwana, na którym z zamiłowaniem promuje literaturę rodzimą i zagraniczną. Współtworzy grupę na facebooku "znamy-czytamy.pl", wspierając polskich autorów i promując ich twórczość. W życiu jest szczęśliwą mamą, odkrywającą zakamarki Szmaragdowej Wyspy. Uwielbia Withim Temptation, taniec z ogniem i czekoladę. Kieruje się zasadą "wszystko jest możliwe, trzeba w to tylko mocno wierzyć".

2 komentarze:

  1. Dziewczyny! Dziękuję z całego serducha za piękne i ciepłe słowa! Mam nadzieję, że "Nasze jutro" spodoba się Wam równie mocno :*

    OdpowiedzUsuń
  2. W ciemno mówimy, że nam się spodoba! Dziękujemy za taką książkę- momentami brak słów - cudowna! Gratulacje debiutu:*

    OdpowiedzUsuń