wtorek, 13 listopada 2018

Jeden błąd-Anna Szafrańska - recenzja PRZEDPREMIEROWATytuł: Jeden błąd
Autor: Anna Szafrańska
Wydawnictwo: NOVAE RES
Rok wydania:2018
Ilość stron: 498

ISBN: 978-83-8147-141-1

                    PRAWDZIWA MIŁOŚĆ NIGDY NIE JEST BŁĘDEM.

Dominika i Oliwier są w związku od paru lat. Ona właśnie skończyła studia magisterskie i wkrótce zacznie pracę jako nauczycielka w liceum, on ma zostać wspólnikiem w kancelarii jej ojca. Choć wyglądają na szczęśliwą parę, to jednak pozory często mylą. Dziewczyna coraz częściej się zastanawia czy będzie w stanie sprostać wymaganiom i podporządkować się przyszłemu mężowi. Zbyt często wykorzystywał kartę "praca" jako usprawiedliwienie swoich nerwów i humorów. Dominka coraz częściej stawała sie jego emocjonalnym workiem treningowym. Sytuacja się mocno komplikuje gdy kobieta w szkole poznaje bardziej swojego ucznia, który staje się dla niej kimś więcej niż tylko wychowankiem.

.
Czy będzie miała siłę postawić się despotycznemu Oliwierowi i dać szanse miłości?


Główna bohaterka Dominika od samego początku zyskała we mnie zwolennika i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Była marzycielką z głową pełną optymizmu i wiary w ludzi. W każdym widziała coś wartościowego. Była fantastyczną nauczycielką, która nie oceniała tylko chciała poznać swoich uczniów. Choć początki nie były wesołe i zdarzyło się klasie zrobić świństwo to się nie poddawała. Pomino swojego młodego wieku radziła sobie świetnie i o każdego walczyła jak lwica. Tylko pozazdrościć takiego podejścia do młodzieży. W każdej szkole jest tak zwana czarna owca. Tutaj był nią Michał z jej klasy. Ona nie słuchała jednak innych nauczycieli lecz sama chciała wyrobić sobie o nim własne zdanie.. 

Mikołaj, nie dość że żył w patologicznej rodzinie, to wszyscy uważali go za najgorszego. Ojciec alkoholik, matka pracowała na dwa etaty aby jakoś wiązać koniec z końcem i wychować czwórkę dzieci. Chłopak za wszelką cenę chciał udowodnić wszystkim, że nie jest przegrany choć swoje życie i tak brał za przegrane. Dominika widziała w nim chłopaka, który walczył o matkę i swoje rodzeństwo a ten rzeczywiście często musiał ich bronić przed agresywnym ojcem. Narzeczony kobiety mimo, że był kimś, miał posadę i znajomości to Dominika dopiero w Mikołaju odnalazła miłość, bezpieczeństwo, szacunek i oddanie. 


Autorka poruszyła w swojej książce ogrom trudnych i kontrowersyjnych tematów. 
Przemoc domowa, która trwała od lat. Miłość wszystko wybacza, wiele przemocy można znieść jednak do czasu, aż nie dojdzie do czegoś strasznego. 
Alkoholizm który zmienia człowieka w psychopatę.
Miłość do nauczycielki lub ucznia. To nadal kontrowersyjny temat i ciężki do napisania, trudny do przekazania innym, a mimo to Anna Szafrańska się tego podjęła i zrobiła to w fantastyczny sposób.

Książkę czyta się bardzo szybko mimo, że do najcieńszych nie należy. Każdy rozdział rozpoczyna się cytatem piosenki. Styl i język są proste i trafiają do czytelnika. 

"Jeden błąd" to historia o miłości, która wcale nie jest łatwa, ale także o rozterkach, przekraczaniu pewnych granic, pokonywaniu trudności i walce o swoje dobre imię i życie, które od zawsze było na straconej pozycji. Ta powieść to zdecydowanie tajfun emocjonalny, a zakończenie zwala z nóg i ogromnie zaskakuje. Wzruszenie jest gwarantowane więc przygotujcie sobie chusteczki podczas lektury.Moja ocena 10/10


MONIKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz