poniedziałek, 28 stycznia 2019

Blisko mnie - Amanda Reynolds (12/2019)Tytuł mnie: Blisko mnie
Autor: Amanda Reynolds
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 445
ISBN: 978-83-66134-15-7

Joanna i Robert to małżeństwo z 24 letnim stażem, dwójką dzieci, pięknym domem, o wysokim statusie społecznym. Małżeństwo wydawać by się mogło idealne, wiedzące o sobie wszystko, kochające się, spędzające ze sobą wieczory, zagraniczne urlopy. Robert pracuje jako księgowy i utrzymuje całą rodzinę, podczas gdy Joanna do tej pory zajmowała się domem i dziećmi. Jednak gdy syn poszedł na studia, a córka wyprowadziła się i zaczęła pracę Joanna nie może znaleźć sobie zajęcia. Oddaje się pracy wolontariusza w ośrodku pomocy społecznej, aż nagle wypadek całkowicie odmienia jej życie.

Joanna po upadku ze schodów w swoim domu traci pamięć. Nie pamięta ostatniego roku ze swojego życia, a co więcej nie potrafi przypomnieć sobie czemu boi się własnego mężą, nie może znieść jego dotyku, ciagłej atencji. Choć Robert cudownie opiekuje się chorą żoną, jest miły, czuły i oddany kobieta nie potrafi oprzeć się wrażeniu, że nie mówi jej wszystkiego.

Tak naprawdę nikt nie mówi jej wszystkiego, łącznie z synem i córką, którzy też mają przed nią same tajemnice. Joanna zaczyna mieć wrazenie, że rodzina wcale nie chce, aby wróciła jej pamięć. Może przez ten rok wydarzyło się coś strasznego, może to chodzi o nią? Co takiego Joanna zrobiła swojej rodzinie?

Pamięć wraca powoli, znajomy zapach, słowo, wydarzenie przywołuje wspomnienia, są one jednak wciąż nieskładne, niepełne i ciągle mieszają Joannie w głowie. Niektóre wrecz ją przerażają, inne napełniają wstydem. Kobieta jednak pragnie poznać prawdę za wszelką cenę. Prawda ją wyzwoli czy zniszczy?

Bardzo dobry, trzymający w nieustannym napięciu thriller psychologiczny. Nie znajdziemy tutaj morderców biegających z nożem, trupów w szafie, pościgów policyjnych. Przeczytamy o skomplikowanej ludzkiej psychice, o kobiecie która nie pamięta, ale do której prawda wraca w zupełnie nieoczekiwanych momentach. Powieść trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony gdyż pod sam koniec dowiadujemy się rzeczy najistotniejszych mimo, iż teoretycznie już wcześniej historia znalazła swoje rozwiązanie. 

Podczas czytania przenosimy się z czasów teraźniejszych czyli tych po upadku Joanny kiedy każdego kolejnego dnia kobieta przypomina sobie nowe zdarzenia, do czasów przeszlych gdzie czytelnik poznaje co wydarzyło się naprawdę. Dzięki temu historia jest spójna i przejrzysta.  Dzięki tej powieści i przedstawionej w niej historii zyskujemy nowe spojrzenie na to, iż nigdy nie powinniśmy być tak do końca pewni nawet swoich najbliższych. Nigdy nie wiemy co czai się w ludzkich umysłach i do czego oni lub my sami jesteśmy zdolni. 

Książkę czyta się zadziwiająco szybko i wbrew pozorom łatwo. Trzymała w napięciu ale zapewniła mi również dobrą rozrywkę. Jak już wspominałam nie był to jeden z tych mrocznych, niebezpiecznych thrillerów, których niekiedy się boimy, lecz trzymający w nieustannym napięciu thriller działający na naszą psychikę w sposób magnetyczny.

Bardzo dobra rozwywka zapewniona, gwaratuję.


Moj ocena 8/10

DOROTA


Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu Wydawnictwo Kobiece


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz