czwartek, 14 lutego 2019

Łabędź i Szakal - J.A.Redmerski (23/2019)Tytuł: Łabędź i Szakal
Autor: J.A. Redmerski
Wydawnictwo: Niezwykłe
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 303
ISBN: 978-83-7889-863-4


Fredrika Gustavssona od zawsze otaczał mrok. Chwila jego narodzin, całe dzieciństwo, lata młodzieńcze i późniejszy okres były przesiąknięte jedynie mrokiem i stworzyły kogoś kim mężczyzna jest teraz. Obłędnie przystojny, elokwentny, wykształcony, zachowujący spokój w każdej sytuacji... sadystyczny płatny morderca. Zwą go "specjalistą" ponieważ stosując wyszukane metody przesłuchać świadków potrafi zdobyć od ich każdą informację. 

Pod najtwardszą jednak skorupą zawsze moża znaleźć uczucia. Tak było i w przypadku Fredrika. Zadziwiające, że ktoś taki jak on... kochał! Był prawdziwie zakochany, miał żonę Serafinę. Była ona również morderczynią, nawzajem się dopełniali, mieli wspólne pasje i potrzeby, które mogli wspólnie zaspokajać. Sielanka skończyła się gdy kobieta go zdradziła a później zniknęła. Od 6 lat nieprzerwanie Fredrik prubuję ją odnaleźć, aby zabić. 

Rok temu pojawiła się w jego życiu piękna, delikatna, subtelna Cassia, która jako jedyna może doprowadzić go do Seraphiny. Jest to powód dla, którego zabójca przetrzymuje ją w swojej piwnicy. Wszystko trwa tak długo ponieważ Cassia straciła pamięć. Stała się jednak dla Fredrika światełkiem w mroku. Jego iskierką dobra. On sam nie może pojąć jak to się stało, ale zakochał się w tej kobiecie, która o dziwo również darzy miłością kogoś takiego jak on. Uczucie to jednak nie może doprowadzić ich do niczego dobrego, gdy wciąż po świecie chodzi Seraphina, mściwa, żądna krwi, obłąkana...

Wow! Dlaczego co jedna książka z serii W towarzystwie zabójców to lepsza. Łabędź i Szakal to trzecia z kolei powieść, spotykamy tutaj bohaterów z poprzednich częśći - Victora Fausta i Izabel alias Sarai-  jednak to Fredrik gra pierwsze skrzypce. Książka ukazuje całe jego życie, determinanty stania się potworem, historię Seraphiny jako jego żony, historię Cassi. Ogrom emocji jaki przelewa się w tej powieści niekiedy przytłacza. Nie są to emocje łątwe, takie jak czysta miłość, szczęście, radość. Mamy tutaj do czynienia z ogromnym bólem egzystencjonalnym, wewnętrzną walkę Fredrika ze swoimi uczuciami i myślami, zagubienie, rozpacz, załamanie. Fredrik musi podejmować najtrudniejsze wybory w życiu, ale czy może być pewny, że są dla niego dobre? Czy naprawdę nie ma innego rozwiązania?

Książki nie zaliczymy ani do romansu, ani do horroru, do thrillera czy powieści obyczajowej też nie. Nie jest żadnym z tych gatunków a jednocześnie jest nimi wszystkimi razem. Mamy tutaj świetną historię, elementy grozy takie jak przesłuchania przeprowadzane przez Gustavssona, dynamiczną akcję, ale i erotycze sceny pomiędzy bohaterami, trudną, może nawet zakazaną miłość. Połączenie to sprawia, że trzymamy w dłoniach książkę niezwykłą, nieszablonową, trudną a zarazem ważną. Jeśli ktoś ma wątpliwośći czy w książce o płatnych zabójcach może znaleźć jakieś głębokie prawdy, przesłania do czytelnika to jest w błedzie. 

Trzyma w napięciu, wzrusza, momentami bawi, częściej jednak łapie za serce, zaskakuje do tego stopnia, że zadajemy sobie pytanie Jak to jest możliwe, buntujemy się, nie zgadzamy, a jednak czytamy dalej maksymalnie wciągnięci w fabułę i odczuwająby przemożną chęć trwania przy Frederiku do końca. 

Wciągnęłam się w tę serię całą sobą - może dlatego, że jak już wspominałam jest taka inna, łaczy w sobie wiele gatunków, ale może i dlatego, że pod przykrywką zabójców, których stworzyło życie bohaterowie są zwykłymi ludźmi z problemami, uczuciami, trudnymi wyborami, troskami i radościami. Bardzo chcę przeżywać je wszystkie razem z nimi!

Z utęsknieniem czekam na kolejny tom z tej serii!

Moja ocena: 10/10

DOROTA


Za możliwość przevzytania powieści dziękuję wydawnictwu NIEZWYKŁE


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz