czwartek, 21 lutego 2019

Chłopiec z ulicy Wschodniej- Anna Stryjewska (26/2019)

Tytuł: Chłopiec z ulicy Wschodniej
Autor: Anna Stryjewska
Wydawnictwo: SZARA GODZINA
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 176
ISBN: 978-83-66201-19-4


Jeszcze targają mną emocje mimo, iż książkę skończyłam czytać już w sobotę. 

W powieści poznajemy Gabriela, kiedy uczy się, ma prace i robi wszystko, aby spełnić swoje marzenie z dzieciństwa i zabrać swoją ukochaną mamę w podróż luksusowym statkiem. Minęło już wiele lat odkąd jego matka trafiła na oddział psychiatryczny po ciężkim pobiciu przez ojca. Ten drań zmaltretował ją tak mocno że ledwo uszła z życiem. 

Ojciec Gabrysia potrafił być bezwzględny, kiedy wpadał w szał nic się nie liczyło. Chłopcu słowo ,,ojciec,, kojarzyło się tylko z poczuciem zagrożenia i z fizycznym bólem. Matka jednak nie wyobrażała sobie życia bez męża, choć codzienność przypominała piekło. Wszyscy się dziwili jak ona może być z pijakiem i nierobem, ale ona była zaślepiona miłością.

Każdy ma swojego anioła stróża i na szczęście Gabryś również miał. Pani Helena, sąsiadka, mimo swojej zamożności nigdy się nie wywyższała i pomagała biedniejszym od siebie. To dzięki niej Gabriel jako dorosły mężczyzna dostaje tyle, że nawet nie może sobie wyobrazić że można tyle mieć. 

Czy chłopiec z ulicy Wschodniej zazna miłości i szczęścia? Czy odnajdzie swoją pierwszą miłość? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania musicie sięgnąć po książkę. Podczas lektury poczujecie na własnej skórze jak to jest nosić stare dziurawe buty, za dużą kurtkę ze sklepu z używaną odzieżą.  Przeżyjecie ogrom bólu, smutku, cierpienia, upokorzeń i jeszcze wiele złych emocji. Przytłoczy was poczucie bezradności...

Książka jest napisana z perspektywy dojrzałego mężczyzny, który wspomina swoją straszną przeszłość. Przemoc domowa jest bardzo drażliwym tematem w naszym społeczeństwie. Niby wszyscy wiedzą i słyszą, ale nikt nigdy nie ma odwagi się odezwać. Na początku czułam ogromną złość na kobietę, która nazywała się matką Gabrysia pozwalającą sobie na to wszystko ze strony męża, ale potem dopiero czułam ogromny ból i żal bo ta kobieta cały czas miała nadzieję, że kat się zmieni, a jak sami dobrze wiecie nadzieja umiera ostatnia.

Autorka stworzyła książkę, która chwyta za serce i gardło. Historia bardzo ciężka i brutalna, ale potrzebna by zwykli ludzie mający za sobą wspaniałe dzieciństwo mogli zrozumieć tych, którzy przeszli piekło. Książka dedykowana przede wszystkim osobom, które są blisko osób krzywdzonych, ale brak im odwagi lub po prostu twierdzą, że to nie ich sprawa. Czasami jedna decyzja możne zmienić kompletnie czyjś los. 

Powieść ogromnie mnie poruszyła i na pewno długo o niej nie zapomnę. Jest bardzo dobrze napisana. Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć książkę, która poruszy i tak wstrząśnie człowiekiem, że odkłada ją w trakcie czytania z powodu łez wartko płynących po twarzy.

Autorce należą się ogromne brawa i podziękowania za tak wspaniałą książkę, za odwagę podjęcia się tak ważnych i kontrowersyjnych treści.

Moja ocena 10/10
MONIKA

Za możliwość przeczytania książki dziękujemy wydawnictwu SZARA GODZINA


4 komentarze:

  1. Dziękuję za piękną recenzje:) Anna Stryjewska

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna recenzja. Jestem już po lekturze tej książki i dziś planuje dać recenzje na bloga :) pozdrawiam i zapraszam do siebie www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękujemy bardzo na pewno zaglądniemy

    OdpowiedzUsuń