środa, 28 marca 2018

LOKATORKA - J.P. Delaney

                                                         


Tytuł: Lokatorka
Autor: J. P. Delaney
Wydawnictwo :OTWARTE
Ilość stron: 504
Data wydania:2017
ISBN: 978-83-7515-078-0

Folgate Street 1 - to ultranowoczesne mieszkanie, niezwykły i zapierający dech w piersiach, cudowny budynek. Nigdzie jednak niema dzwonka, klamki ani skrzynki na listy. Drzwi otwierają się same w momencie kiedy osoba która akurat tu mieszka zbliży się tylko do nich. Dom posiada aplikację, a klucz o niej można zainstalować w smartfonie lub nosić cyfrową bransoletkę na ręce. Budynek nie jest duży lecz bardzo przestronny. Szyby w oknach są światłoczułe- w razie potrzeby same się przyciemniają. Światło uruchamiają czujniki ruchu, jest ogrzewanie podłogowe zaś energia cieplna pochodzi z odwiertu znajdującego się dokładnie pod domem. Ten dom jest tak wydajny, że oddaje część wyprodukowanej energii do krajowej sieci energetycznej- co oznacza brak rachunków za ogrzewanie. Co tydzień przychodzi sprzątaczka, a ogrodem zajmuje się specjalistyczna firma. Dom jest wyposażony w zintegrowany system przeciwwłamaniowy. Jest on po prostu marzeniem każdego człowieka.


Aby jednak zamieszkać w tym cudownym miejscu trzeba najpierw wypełnić długi formularz zgłoszeniowy oraz dołączyć swoją fotografię. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to wtedy dostaje się zaproszenie na rozmowę z właścicielem domu. To wyjątkowo rygorystyczna umowa najmu. Warunki to w zasadzie lista zakazów i nakazów. Głównie zakazów np:

-żadnych książek,
-nie wolno niczego sadzić w ogrodzie, ani wieszać zasłon w oknach,
-żadnych świateł oprócz tych, które są zamontowane,
-żadnych papierosów, poduszek, bibelotów ani mebli do samodzielnego montażu,
-zakaz montowania poręczy i bramek ochronnych na schodach,
-zakaz zwierząt,
-nic nie może leżeć na podłodze,
-wszystko należy odkładać na miejsce,
-żadnych obrazów ani kwiatów doniczkowych.

Emma już nie mieszka przy Folgate Street 1. Na jej miejsce wprowadza się Jane. Obie lokatorki, obecna i była, są do siebie bardzo podobne: kolor włosów, rysy twarzy, pragnienie rozpoczęcia wszystkiego od nowa.
Emma została napadnięta w swoim wcześniejszym mieszkaniu i zgwałcona. Wprowadza się na Folgate Street ze swoim chłopakiem Simonem. Lecz podczas dochodzenia w sprawie włamania, wychodzi na jaw ze Simon tamtej nieszczęśliwej nocy kiedy Emma została napadnięta był w klubie ze striptizem. W Emmie coś pęka i wyrzuca go z domu.
Jane rodzi martwą córeczkę i musi się z nią pożegnać. Zostaje jej tylko odlew rączki oraz torba z ciuszkami dla dziecka. Kobieta jest w bardzo złym stanie psychicznym. Mieszkanie wymaga dostosowania się do surowych reguł narzuconych przez właściciela, ale wydaje się idealne do porządkowania życiowego chaosu. Kobiety łączy coś jeszcze - enigmatyczna więź z właścicielem apartamentu . Jednak po pewnym czasie obok pożądania pojawiają się niepewność i niepokój.

Co rożni Emmę i Jane ?
                                      Emma już nie żyje,
                                                                      Jane jeszcze tak.


Lokatorka to świetny thriller psychologiczny, książkę czyta się bardzo dobrze z powodu niesamowitych zwrotów akcji i zaskakującego zakończenia. Wszystkie osoby- główni bohaterowie- mają swoje tajemnice. Pragnienie absolutnej kontroli przejawia się praktycznie cały czas. Jane dąży do rozwiązania zagadki na temat śmierci poprzedniej lokatorki Emmy i przez to pakuje się w coraz to większe tarapaty. Dom, który miał być ideałem i początkiem nowego życia lokatorek zaczął przyprawiać o lęk i ciarki. Mechanizm uzależnienia od miłości jest taki sam jak w przypadku innych nałogów. Osoba kochająca, ale odrzucona odczuwa natrętną potrzebę kontaktu z partnerem. Taka osoba obsesyjnie kontroluje drugą osobę i próbuje ją od siebie uzależnić.
Kto okaże się socjopatą?
Kto zabił?

Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w LOKATORCE. Podzielcie się wrażeniami.
Czekamy na wasze komentarze

Moja ocena 10/10


O autorze:
J.P. Delaney- urodził się w Ugandzie w 1962 roku. Studiował literaturę angielską w St Peters College w Oksfordzie. Dużo podróżuje w poszukiwaniu wyjątkowych potraw i smaków. Owocem tych poszukiwań są artykuły pisane do "Sunday Times". Opublikował między innymi powieści Afrodyzjak, Ulotny urok kawy czy Oficer ślubny.


MONIKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz