sobota, 10 marca 2018

Milczące dziecko - Sarah A. Denzil


Tytuł: Milczące dziecko
Autor: Sarah A. Denzil
Wydawca: FILIA
Ilość stron: 365
Data wydania:2018
ISBN: 978-83-8-75-381-5"Tylko jej syn zna całą prawdę.
Jednak jak opowiedzieć o niewyobrażalnym?"

Mocna, realistyczna, trzymająca w napięciu, odciskająca swoje piętno na czytelniku książka. 

Młoda matka Emma Price traci swojego 6-letniego syna, jak by się mogło wydawać,  w powodzi. Z rzeki wyłowiona zostaje jednak tylko jego kurtka, ciała nigdy nie odnaleziono. Po 7 latach Aiden zostaje uznany za zmarłego, a po 10... wraca do matki. Mimo, że ma ona męża, jest w ciąży i, wydawać by się mogło, całe jej życie wróciło do normy, powrót syna wyzwala w niej zarówno najlepsze jak i najgorsze instynkty. Okazuje się, że chłopiec przez dekadę był przetrzymywany, znęcano się nad nim i wykorzystywano seksualnie. Matka, jak bestia za wszelką ceną pragnie odnaleźć potwora, który to zrobił lecz Aiden nie mówi ani słowa. Nie potrafi lub nie chce pomóc w ujęciu sprawcy. Podejrzani są wszyscy- były chłopak a ojciec Aidena, obecny mąż, dziadek, przyjaciółka, nauczycielka chłopca, pan ze sklepu, bibliotekarz... Koniec jednak jest nie do przewidzenia.

Niewyobrażalna dla każdej matki zbrodnia- porwanie i znęcanie się nad dzieckiem. Powieść uświadamia nam, iż ludzie-potwory istnieją. Mogą być nimi nawet nasi najbliźsi. Brak jest tutaj szczegółowych, drastycznych scen z 10 lat znęcania się nad dzieckiem. Nie ma opisów co i jak było mu dokładnie robione, lecz myślę, że nie jest to wcale potrzebne. Książka pod powłoką tej głównej historii ma ukryte wiele innych, jak dla mnie ważniejszych. 

Opowiada o Nadziei. Nadzieja matki jest najsilniejsza i zawsze umiera ostatnia. Każda matka do ostatniej kropli krwi będzie walczyć o swoje dziecko. Ukazuje Prawdę. Prawda, choć i najgorsza zawsze wychodzi na jaw. Mimo upływu czasu udało się do niej dotrzeć. Prawda, czasem ta niewyobrażalna, zawsze jest lepsza niż domysły i życie z wieloma niewiadomymi. 
Daje wiarę w Sprawiedliwość. W całej tej historii bardzo potrzebnym akcentem jest fakt, iż sprawiedliwość dosięgneła wszystkich, nawet tych, którzy pozornie są bez skazy i nie mają nic do ukrycia.

Książka zapiera dech w piersiach. Jak już wspominałam jest mocna, trzymająca bardzo w napięciu. Akcja rozkręca się stopniowo, czytelnik nie potrafi przestać czytać, ponieważ gdy tylko chce odłożyć książkę dzieje się coś, co mu na to nie pozwala. Mimo poruszanych trudnych treści (porwanie, pedofilia, nękanie, prześladowanie, manipulowanie) i tego, że każda kolejna strona zmusza czytelnika do przemyśleń, czyta się ją łatwo, płynnie i zadziwiająco szybko.


Być może podchodzę do niej nieco zbyt emocjonalnie, co spowodowane jest tym, iż sama mam dzieci, lecz jest to pozycja, którą mogę polecić z całego serca. Brutalne zetknięcie się z realiami tego świata, powoduje, że zostanie ona w głowie na długo.


O Autorce:

Sarah A.Denzil jest brytyjską autorką thrillerów. Pochodzi z Derbyshire. W swoim alternatywnym życiu - pod pseudonimem Sarah Dalton - pisuje książki dla młodzieży, m.in. The Blemished, Mary Hades i White Hart.
Mieszka w Yorkshire zw swoim partnerem. Oboje lubia tamtejsze malownicze wiejskie krajobrazy i nieprzewidywalną pogodę.

Moja ocena to 10/10DOROTA

2 komentarze:

  1. Zachęcająca recenzja. Od siebie mogę polecić "Kredziarza", debiutancki thriller C. J. Tudor :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ada bardzo dziękujemy za miłe słowa:) O Kredziarzu będziemy pamiętać:)

      Usuń