piątek, 30 marca 2018

ANNA MAY- Agnieszka Opolska

Tytuł: Anna May
Autor: Agnieszka Opolska
Wydawnictwo: Novea Res
Ilość stron: 384
Data wydania:2015
ISBN:978-83-7942-988-2Anna May to studentka historii sztuki, która będąc w tarapatach finansowych postanawia ponownie spróbować swoich sił jako modelka. Mimo, że wcześniejsze próby w modelingu przyniosły jej wiele zła i kłopotów to umówiła się na spotkanie  w agencji reklamowej i na rozmowę o pracę w charakterze modelki. Zamiast agencji trafiła do pracowni malarskiej Adama Northona - bardzo dobrze cenionego malarza. Artysta ma zrealizować nieco dziwne zamówienie i potrzebuje do tego modelki. Mimo próśb swojego przyjaciela, Anna decyduje się na ta prace. Ze względu na bardzo dobre wynagrodzenie ma szansę, aby jej kłopoty finansowe zniknęły. Tanie mieszkanie wynajmuje wraz ze swoim przyjacielem homoseksualistą. Niespodziewana paczka z Anglii z rzeczami jej zmarłej matki przywołuje demony przeszłości, z którymi ciężko jej się zmierzyć. Matka Anny umarła nim córka zdążyła jej wybaczyć . Mimo, że zmienia miejsce zamieszkania z Anglii na Polskę, to nadal zmaga się ze swoją przeszłością. Anna postanowiła, że odnajdzie swojego ojca, którego nigdy nie poznała. Nagle zaczynają się dziać dziwne zdarzenia . W tym wszystkim pomagają bohaterce jej przyjaciel Lukas, koleżanka, która zawsze szuka sensacji - przyszła dziennikarka Ida oraz malarz. Okazuje się ze jej rodzina również posiada mroczną historię. Przygnieciona rozterkami nie tylko swoimi, ale również swoich przyjaciół, Anna nie wie, iż wpadła w misternie przygotowaną pułapkę. Nie zdaje sobie sprawy z grożącego jej niebezpieczeństwa. Każdy z nas ma swojego trupa w szafie czyli przeszłość. Niestety o niektórych sprawach nie da się tak po prostu zapomnieć lub ich zmienić. Życie po coś wystawia nas na próbę, mimo, że jednych bardziej drugich mniej, to każdy ma jakieś tajemnice. Gdybyśmy mogli zmienić przeszłość to pewnie każdy z Nas przeżył by życie jeszcze raz, ale inaczej . Bohaterka niestety nie może zmienić swojej przeszłości, lecz może zawalczyć o lepsza przyszłość.Anna May to powieść obyczajowa z elementami psychologii, sensacji oraz thrillera. Autorka podejmuje bardzo dużo tematów od modelingu czyli życia show biznesu, homoseksualizmu, życia na wsi oraz artysty . Mimo, że czasy się zmieniają to nadal homoseksualizm  jest tematem tabu. Bardzo mi się podoba, że Agnieszka Opolska pokazała, że homoseksualista to również człowiek, który ma uczucia i nie jest w niczym gorszy od nas. Postacie bohaterów są bardzo realistyczne, borykają się oni z codziennymi problemami i prowadzą typowe życie studentów. 


Czytając książkę weszłam w świat Anny, pochłonęła mnie od pierwszych stron. Są momenty bardzo zabawne, że uśmiałam się do łez,  ale również pokazane jest tam cierpienie i ból spowodowany przeciwnościami losu. Opowieść o silnej przyjaźni i pięknej miłości. Powieść dostarcza bardzo dużo emocji i wrażeń, z każdą stroną nasze zainteresowanie jest coraz mocniejsze. Ciężko się oderwać od książki, a porzucenie jej bez doczytania do końca jest wręcz niemożliwe. Anna May to powieść,  która w ogólnopolskim konkursie ogłoszona  została Literackim Debiutem Roku 2015.Moja ocena 10/10


O autorce:

Agnieszka Opolska ukończyła socjologię na UJ. Podczas studiów próbowała swoich sił w charakterze animatorki kultury. Przez ponad 12 lat związana z Tarnowem i regionem tarnowskim, gdzie włączyła się w prace lokalnych instytucji i stowarzyszeń na rzecz dzieci i młodzieży. Po studiach zamieszkała w Lille, gdzie uczęszczała do Centre d'art plastiques et visuales oraz pracowała w domu dla bezdomnych Magdala. Studiowała grafikę na ASP w Krakowie. Obecnie wraz z rodziną przebywa w Wielkiej Brytanii. Prowadzi własne przedszkole . W wolnych chwilach pisze i maluje. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz