czwartek, 18 kwietnia 2019

Ghost Writer - Alessandra Torre (47/2019)


Tytul: Ghost Writer
Autor: Alessandra Torre
Wydawnictwo: Kobiece
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 352
ISBN: 978-83-66074-19-4

CZY PRAWDA MOŻE OCALIĆ DUSZĘ?


Helena Ross to autorka piętnastu wydanych książek, posiadająca bogactwo, sławę i miliony wielbicieli. Teraz umiera- zostało jej około trzy miesiące życia. Nie bała się śmierci bo i tak nie zostawiała w żałobie nikogo bliskiego. Została jej tylko jedna rzecz do zrobienia, którą jest opowiedzenie prawdy wyniszczającej ją od środka. Prawdy o śmierci jej męża i córeczki. Helena postanowiła napisać ostatnią książkę, jedną historię, tą najtrudniejszą gdzie główną bohaterką będzie nie ktoś inny jak ona sama.
Ze względu na stan w jakim się znajduje autorka nie podoła pisaniu sama, nie będzie w stanie w tak krótkim czasie stworzyć tego ostatniego dzieła. Prosi więc o pomoc inną autorkę, z którą od zawsze prowadziła walkę. 
Czy osoba, której kiedyś kariera autorska legła w gruzach przez Helenę będzie w stanie pomóc jej napisać ostatnią powieść?
Czy ktokolwiek jest w stanie wytrzymać z opryskliwą, drażliwą posiadaczką samych zasad i granic ?

Zastanawialiście się kiedyś z kim tak naprawdę żyjecie pod jednym dachem? Czy znamy ludzi, z którymi mieszkamy, najczęściej naszych mężów czy żony? Helena kochała bardzo swojego męża. On jako jedyny wytrzymywał jej dziwactwa i zasady, które wyznaczała wręcz każdemu. Okazuje się, że osoby, które mają coś na sumieniu potrafią się świetnie kamuflować i nigdy nie zdajemy sobie do końca sprawy jakie mogą mieć drugie oblicze. Helena tak bardzo skupiła się na pisaniu książek, że straciła czujność. Może i były jakieś sygnały ze strony jej męża, ale ona nigdy tego nie dostrzegała. 

 ,,...Czy byliśmy wobec siebie lojalni? Nie. Ja większą lojalnością darzyłam swoje książki, słowa i bohaterów niż jego. On zaś był bardziej lojalny wobec swoich sekretów, zbrodni i perwersji tej książki..."

Została sama w domu tak pustym, że było w nim czuć jedynie zapach śmierci, która miała nadejść w niedługim czasie. Choroba, która dopadła ją tak nagle była najlepszym co mogło jej się przydarzyć od momentu kiedy straciła męża i dziecko. Uczucie straty nie dawało jej spokoju. Rozpacz, poczucie winy i paranoi przyczyniło się do krótkiego uzależnienia od pigułek, potem od alkoholu, a wreszcie od pracy. To twórczość i bohaterowie, których kreowała sprawiali, że zapominała o Bożym świecie. Nidy sobie nie wybaczyła i dźwigała ten ciężar już 4 lata. 

Książka skłania do refleksji, zadziwiające jest to jak bardzo możemy nie zdawać sobie sprawy z tego z kim żyjemy na  co dzień i jakie tajemnice mogą skrywać bliskie nam osoby.
To jest jedna z tych książek, którą czyta się jednym tchem. Wciągająca i bardzo tajemnicza. Główna bohaterka nie tylko zmaga się z tajemnicą, którą autorka odkrywa krok po kroku przed czytelnikiem ale również walczy z chorobą, przez którą z dnia na dzień traci siły. Odkrywamy świat autorów książek, którzy ciągle liczą słowa, znaki, rozdziały a notatnik i długopis to podstawa w każdym możliwym miejscu. 

Ghost writer to bardzo dobry thriller, z wartką akcją, dużym napięciem. Autorka ma lekkie pióro, nie przesadza z opisami, dialogi są naturalne zaś cięty język i riposty dodają charakteru bohaterom. 

Polecam serdecznie.

Moja ocena 9/10

MONIKA 

Ghost writer- (pisarz-widmo)- osoba, która za wynagrodzenie pisze, koryguje lub redaguje : opowiadania, artykuły, sprawozdania, teksty piosenek, prace naukowe, książki, które następnie zostają opublikowane pod nazwiskiem zleceniodawcy. Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu Wydawnictwo KobieceBrak komentarzy:

Prześlij komentarz