piątek, 26 kwietnia 2019

Smak strachu - Sarah Hilary (50/2019)Tytuł: Smak strachu
Autor: Sarah Hilary
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 518
ISBN: 978-83-7976-690-1

Sarah Hilary po raz trzeci zabiera nas na wycieczkę po Londynie. Nie zwiedzamy jednak atrakcji turystycznych takich jak Bog Ben czy London Eye. Poznamy raczej ciemne uliczki, puby, niebezpieczne osiedla, śmietniki, opuszczone budynki. Prawdziwe oblicze Londynu, zupełnie inne niż to, które widzą przyjeżdżający turyści. Mamy możliwość poczuć niepowtarzalny klimat tego mglistego, deszczowego miejsca, a łącząc to z detektywistyczną pracą komisarz Marnie Rome i sierżanta Noah Jake przyżyjemy coś porażającego.

W Londynie można zobaczyć bardzo wiele dziwnych, okropnych lub niesmacznych rzeczy. Jednak  czy kierowcy dwoch aut spodziewali się, że pod ich koła wybiegnie prawie półnaga, poraniona, rozczochrana i ogromnie przerażona nastolatka? Dziewczyna spowodowawszy kolizję dosłownie rozpływa się w powietrzu wywierając przerażające wrażenie na kierujących pojazdami. Marnie zaczyna szukać dziewczyny, a kiedy jeszcze jeden uczestnik wypadku umiera w szpitalu sprawa staje się priorytetowa. Ale jak połączyć uciekającą, przerażoną nastolatkę z inną zamordowaną? Czy te sprawy wogóle łączą się ze sobą? Kto inny odpowie na to pytanie jak nie glówna bohaterka powieści.

Autorka dawkuje nam informacje stopniowo, po nitce spokojnie dochodzimy do kłębka. Jest to trzecia część sagi o komisarz Rome, ale w moim odczuciu taka najspokojniejsza. Oczywiście odczuwamy mnóstwo emocji, towarzyszy nam niepokój i rozpaczliwa wręcz chęć poznania prawdy ale w porównaniu do W obcej skórze (recenzja) oraz Nie ma innej ciemności (recenzja) ta część jest oparta więcej na dedukcji niż spektakularnym działaniu. 

Sarah w powieść zręcznie wplata kolejny problem społeczny jakim są ucieczki nastoletnich chłopców i dziewcząt z domów i ich późniejszy życie na ulicy. A uwierzcie mi, że Londyn i jego ulice czy mokre stacje metra wcale nie są dobrym schronieniem dla młodych ludzi. Nie jeden z nich marzy o wybawicielu, który poda pomocną dłoń. Podczas lektury poznamy wybawiciela nastolatek, motywy jego działania, zajrzymy w psychikę człowieka, który wiele przeszedł w dzieciństwie i teraz ma obsesyjną potrzebę kontroli i bezpieczeństwa. Czy zapewniony dach nad głową i ciepły posiłek są warte odczuwania nieustającego strachu i cierpienia jakie nastolatkom funduje szaleniec Harm?

Zakończenie zaskakuje nie raz a dwa razy! Kiedy akcja sięga zenitu, wszystko się wyjaśnia, wątki pięknie się zamykają autorka robi nam psikusa i ostatnimi stronami sprawia, że zbieramy szczękę z podłogi ponieważ takiego obrotu spraw nie można było przewidzieć. Wyobraźnia autorki jest dla mnie oszałamiająca.

Wspomnę jeszcze o głównej bohaterce czyli o młodej komisarz Marnie Rome, której historię również można przeczytać na kartach każdej z powieści. Czy ktokolwiek mógłby się spodziewać, że 14-letni przyrodni brat Marnie brutalnie zadźga nożem jej rodziców w ich własnym domu? Choć wydarzenia te miały miejsce 5 lat temu Marnie caly czas czuje ból, wciąż jeździ do Stephena pragnąć poznać odpowiedź na pytanie DLACZEGO? Chłopak jednak bawi się z nią, bawi się jej cierpieniem, wodzi ją za nos. Jednak z każdą kolejną powieścią wątek ten nabiera rumieńców i ja sama nie mogę doczekać się co z tego wyniknie? Jakie odpowiedzi i czy wogóle otrzyma Marnie. Znajdzie miejsce na przebaczenie? 

Cóż więcej mogę rzec? Jeśli macie trochę wolnego czasu i ubustwiacie kryminały jak ja to właśnie znaleźliście idealne ksiażki dla siebie! Jestem pewna, że się nie zawiedziecie! Spójrzcie tylko na mnie - po przeczytaniu pierwszego tomu czułam tak silną potrzebę uzupełnienia jej o kolejne, że czytam teraz kosztem nawet snu:) To o czymś świadczy prawda?

Wielki plus za to, ze każda książka tworzy odrębną historię, ale jednak autorka wszystko lączy w spójną całość. Odwołuje się subtelnie w tekście do poprzednich tomów, delikatnie przypomina nam fabułę i niektóre wydarzenia z cz eści pierwszej i drugiej. Wniosek jest taki, że możecie czytać oddzielnie ja jednak ze wszystkich sił nakłaniam do sięgnięcia po wszystkie części:)


Moja ocena: 8/10

DOROTAZa możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona Brak komentarzy:

Prześlij komentarz