wtorek, 2 kwietnia 2019

Zostań w domu - Agnieszka Pietrzyk (39/2019)
Tytuł: Zostań w domu
Autor: Agnieszka Pietrzyk
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 456
ISBN: 978-83-66278-00-4

Ten dzień dla prezydenta miasta Elbląga Damiana miał być całkiem zwykłym dniem. Czekały go spotkania opłatkowe. Wracając samochodem z ostatniego spotkania z burmistrzem Tolkmicka dziewczyna wbiegła mu na drogę i prosi czy może się z nim zabrać do miasta. Zabiera ona niestety z pojazdu teczkę z ważnymi dokumentami, które mogą pogrążyć prezydenta. Mężczyzna wraca pod blok z wielkiej płyty i odnajduje dziewczynę, lecz ona zamiast być mu wdzięczna za pomoc zaczyna go szantażować. Dochodzi do nieodwracalnego i Damian zabija dziewczynę.

Tego samego wigilijnego wieczoru okazuje się, że mieszkańcy bloku liczącego jedenaście kondygnacji, sześćdziesiąt cztery mieszkania i prawie dwustu lokatorów dowiadują się, iż są zakładnikami terrorystów, a próba wyjścia z wieżowca oznacza śmierć.
Sprawa była bardzo poważna, życie mieszkańców znajdowało się w ogromnym niebezpieczeństwie. Bomby przymocowane do drzwi wyjściowych oraz okien na parterze i pierwszym piętrze mogły wybuchnąć w każdej chwili. Na twarzach przetrzymywanych ludzi rysował się strach ale i nadzieja na ratunek. Zwyczajni ludzie stają w obliczu niewyobrażalnego strachu. Jakie tajemnice rodzinne mieszkańców kamienicy wyjdą na jaw pod jego presją? Czy prezydentowi cała ta sprawa "pomoże" uniknąć kary za morderstwo dziewczyny?

Na dworze trwa mroźna i śnieżna zima. Pierwsza ofiara zostaje wyrzucona z bloku. Przed komisarzem Kamilem Sroką stoi trudne zadanie uwolnienia zakładników i ustalenia kim są bezwzględni terroryści. Prokurator Milena Łempicka oprócz nadzorowania pracą policji przechodzi swój własny dramat. Na miejsce dociera oddział antyterrorystyczny z Wrocławia. Rywalizacja miedzy podkomisarzem Kamilem i inspektorem Semeniukiem z Wrocławia nie pomaga w sprawie.

Akcja jak z amerykańskiego filmu. Mieszkańcy kamienicy próbowali wymyśleć sposób, aby wydostać się z bloku, ale za każdym razem coś co wydawało się łatwe, to tak naprawdę było niewykonalne. Nikt nie wiedział ilu jest terrorystów. Nieuniknione, tragiczne wydarzenia zaczynały coraz bardziej dawać o sobie znać. Zmanipulowane ofiary zaczynały działać na własną rękę co mogło przynieść bardzo złe skutki. Ludzie w sytuacjach zagrażających ich życiu zachowują się rożnie i nigdy nie można przewidzieć jak będzie reakcja człowieka na koszmar, który przeżywa. Bezradność zaczynała paraliżować i dochodziło do coraz niebezpieczniejszych sytuacji.

Książkę czytało mi sie bardzo szybko i przyjemnie, akcja wciąga od razu i w ogóle sie nie zatrzymuje. Wręcz przeciwne - jeszcze bardziej sie rozpędza w miarę przewracania stron. Bardzo mi sie podobało, iż autorka nie skupiała sie tylko na zakładnikach i terrorystach, ale opisała również i wprowadziła czytelnika do świata pracy policji, służb specjalnych. 

Bohaterowie powieści są ciekawi i przekonująco wykreowani a mamy ich tutaj cały wachlarz. Najbardziej podobała mi sie postać pani prokurator Mileny Łępickiej, doświadczonej, bezkompromisowaej kobiety, która nie jedno widziała i przeżyła. Zdeterminowana i gotowa na wiele, aby osiągnąć zamierzony cel. Ponadto przeżywała swój osobisty horror, własną tragedię rodzinną i koszmar, który zesłał na nią jej mąż. 

Ja osobiście jestem zachwycona książką. Czytelnik znajdzie wszystko czego fan dobrej kryminalnej literatury potrzebuje. Poznajemy świat manipulacji, machlojek, przekrętów oraz dewiacje i chorobę psychiczną. Znajdziemy dużo scen mrożących krew w żyłach. Każde kolejne działanie bohaterów powoduje całą lawinę zdarzeń. Zagadka goni zagadkę. 

"Zostań w domu" - ta książka po prostu wymiata. Jak już zaczniesz czytać to nie można przerwać tej czynnośći dopóki nie poznasz prawdy kto stoi za wszystkimi dziłaniami przedstwionymi w fabule. Apeluję do autorki, aby pisała jak najwięcej takich książek ponieważ w końcu trafiłam na polską autorkę, która zdecydowanie bije na glowę niejedno znane zagraniczne nazwisko.

Moja ocena 11/10
MONIKA


Za możliwość przeczytania książki dziękujemy bardzo Wydawnictwu CZWARTA STRONA 

                                                   

6 komentarzy:

 1. "Zostań w domu" to książka mocna i niesamowicie wciągająca. Trzyma w napięciu od początku do końca, a wielowątkowa fabuła robi duże wrażenie. Polecamy wraz z Tobą! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam jeszcze o tej książce. Myślę że zapisze sobie ten tytuł i kiedyś na pewno przeczytam :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie odkłądajmy sobie takiej przyjemnoci na później. Trzeba łapać powieść już teraz! :)

   Usuń
 3. Muszę zdobyć i przeczytać po takiej recenzji.

  OdpowiedzUsuń