piątek, 5 kwietnia 2019

Zostań ze mną - Lidia Liszewska, Robert Kornacki (40/2019)
Tytuł: Zostań ze mną
Autor: Lidia Liszewska, Robert Kornacki
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 336
ISBN: 978-83-7976-151-7


Pierwsza część trylogii był najgłośniejszym debiutem 2018 roku.
Znajomość Matyldy i Kosmy zaczęła sie od jednego listu, który on znalazł przez przypadek. Tak narodziła sie wielka, dojrzała miłość. 

NAPISZ DO MNIE - recenzja

Druga część serii wspaniałego duetu polskich autorów powróciła w wielkim stylu a oni znów namieszali w życiu głównych bohaterów. 

ZACZEKAJ NA MNIE - recenzja


A teraz przedstawiam Wam trzecią część czyli "ZOSTAŃ ZE MNĄ"


W życiu Matyldy i Kosmy w krótkim czasie zdarzyło się tak wiele że niektórzy przez całe życie tyle nie przeszli. Los postanowił dać im jednak kolejna szansę. Zakochani teraz w mazurskiej głuszy wychowują córki choć Kosmę ominął pierwszy rok z życia bliźniaczek, gdyż walczył z samym sobą i niszczącym go nowotworem krtani. Kiedy zaczęli na nowo budować swoje miejsce na ziemi, Matylda wyjeżdża na kontrakt do Włoch, a Kosma choć wiedział, że żeniąc się z artystką  w grę wchodzą wyjazdy, czuje niepokój. Wpada jednak też na genialny pomysł na biznes i zaczyna hodować ślimaki. Sprawdza się znakomicie jako tata, mąż i chodowca małych zwierzątek. Jak jednak potoczy sie jak dotąd ustabilizowane życie Kosmy, który przypadkowo spotyka dawną znajomą, z którą przed laty łączyło go coś więcej?

Jak autorzy to robią, że czytamy kolejne losy Matyldy i Kosmy i nadal jest tak bardzo emocjonująco? Życie potrafi bardzo zaskoczyć, znacznie bardziej niż się tego spodziewamy. Prawdziwa miłość przetrwa wszystko i tak było w życiu głównych bohaterów. Choć ona i on przeżyli dużo to nadal się bardzo kochali. W tej części znów mamy możliwość czytania ich miłośnych listów. Są one bardzo romantyczne i wyrażają ogrom uczuć jakie czują do siebie zakochani. Przez listy pisane do siebie próbowali przetrwać rozłąkę, trudny czas i kilometry jakie ich dzieliły. 

Autorzy w swojej powieści poruszyli bardzo ważny temat i zafundowali czytelnikowi karuzelę emocji. Przypadki chodzą po ludziach i w taki oto sposób Kosma spotkał swoją dawną znajomą , z którą lata temu spędzili dość przyjemne chwile. Kosma wiedział co znaczy strach o własne życie. Teraz los się do niego uśmiechał zaś potężny cień padł na inną, bliską mu osobę. Czuł, że musi jej pomóc choć bardzo się bał, że to wszystko może pójść w złym kierunku. 


Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego , polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Ta choroba atakuje młodych, w pełni sprawnych ludzi. Osobiście nie miałam dotąd styczności z tą chorobą, dlatego nieiwele o niej wiedziałam. Bardzo cenię sobie za to, gdy podczas lektury powieści mogę połączyć przyjemne z pożytecznym i zdobywać nową wiedzę. Tutaj autorzy zapewnili mi dawkę wiadomości włąśnie o stwardnieniu rozsianym sprytnie wplatając informacje o chorobie w fabułę."Zostań ze mną" to historia o życiu, miłości, cierpieniu, chorobie i wszystkim tym co niesie nam życie. Nie można tak obojętnie przejść obok tej powieści, przeżywałam każdy kolejny i kolejny rozdział z bohaterami. Nasuwają się myśli o tym jak bardzo życie potrafi doświadczyć ludzi, coś się kończy, zaraz coś nowego zaczyna. Wnioski są proste- życie jest tylko jedno, jest bardzo cenne i warto przeżyć je tak, aby niczego nie żałować, warto żyć pełnią życia.


                                                       


Pisanie o miłości jest bardzo trudne i zauważa się, że autorzy powieści obyczajowych często idą w bardzo różowo-słodki świat, kwiatuszki, serduszka i masę brokatu. Miłość zaś choć uczucie piękne to jednak trudne, nie do końca zrozumiałe, czasami sprawiające ból. Lidia Liszewska i Robert Kornacki nie szli utartymi schematami. Stworzyli piękną, delikatną, intymną powieść utkaną z listów, myśli, wyznań, ale również niesamowicie wzruszającą i dającą nadzieję. No i oczywiście zapewnili nam szokujące zakończenie, które chwyta za gardło i wyciska z oczy łzy. 

Nie zdradzę wam jak kończy się ta książka, po prostu sięgnijcie po nią i wcześniejsze części a na pewno się nie zawiedziecie. 

Moja ocena10/10
MONIKA


Za możliwość przeczytania książki dziękujemy wydawnictwu Czwarta StronaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz